Metody cięcia blach – jakie znamy?

cięcie blach

Wytrzymałość stali jest w praktyce wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu. Dzięki niej można w praktyce tworzyć nowe części, tym samym optymalizując cały proces produkcyjny. Nie da się jednak korzystać nawet z najlepszego pod względem jakości materiału bez wprowadzenia pewnej obróbki. Wiele jest metod cięcia blach, które sprawdzają się w praktyce. Każdy ze sposobów ma swoje parametry techniczne – dzięki nim można we właściwy sposób dobrać metodę do obrabianego materiału.

Dlaczego warto wykorzystywać różnorodne metody cięcia blach?

Różne gałęzie przemysłu w praktyce mogą wykorzystywać metale i nie jest to działanie bez powodu. Podczas wyboru odpowiedniego materiału bierze się pod uwagę przede wszystkim jego właściwości, określające możliwości późniejszego wykorzystania. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze pod względem jakości materiały nie będą w stanie spełniać swojego zadania odpowiednio, jeśli wcześniej nie zostaną poddane obróbce. Jest to proces dostosowywania metali w stanie surowym do indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj polega on przede wszystkim na cięciu – z większych arkuszy metalowych wycina się potrzebne wzory. Tym samym można tworzyć części, które później użyte będą w przemyśle automotive, produkcyjnym i innym.

Tanie i opłacalne sposoby cięcia

Cięcie blach jest metodą bardzo przydatną, z której w miarę możliwości warto korzystać. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się przeprowadzaniem takiej procedury. Końcowy wybór stosowanej metody zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, a także rodzaju obrabianego materiału. Niewątpliwie bardzo dużą rolę odgrywa tutaj cena całej usługi. Do najtańszych metod cięcia blach zaliczyć należy cięcie gilotyną. Jest to sposób, który do pewnego momentu był jedyną opcją wykorzystywaną na szeroką skalę w przemyśle. Dzięki jej zastosowaniu można wycinać w całych arkuszach metalu poszczególne wzory, z tym zastrzeżeniem, że muszą one być stosunkowo proste. W przeciwnym wypadku masywna gilotyna nie poradzi sobie ze szczegółową pracą, ponieważ nie jest ona do tego przeznaczona. Oprócz zalet takiego sposobu cięcia istnieją więc także wady, z których do najważniejszych zaliczyć można zbyt małą dokładność oraz wąski zakres wykonywania jedynie nieskomplikowanych cięć.

Laserowe cięcie blach – precyzja i dokładność

Gdy najważniejszą kwestią staje się wysoka jakość wykonania usługi, można na jakiś czas zapomnieć o kosztach i skupić się na faktycznych efektach cięcia. Przyjmując taki model wyboru nie sposób nie skorzystać z nowoczesnej metody laserowego cięcia blach. Obecnie jest ona najczęściej wykorzystywana, szczególnie przy wymagających technicznie projektach. Laser pracujący podczas obróbki jest niesamowicie precyzyjny, dlatego przy jego pomocy można wycinać nawet niewielkie kształty. Mogą one być zarówno regularne, jak i nieregularne – nie ma w tej kwestii większych ograniczeń. W jednym i drugim przypadku laser zachowuje pełną precyzję oraz wysoką powtarzalność. Podczas laserowego cięcia blach powstają znikome ilości blach, ponieważ proces jest całkowicie zautomatyzowany.

Ciekawe metody cięcia blach

Oprócz standardowych sposobów cięcia, które bardzo często można spotkać w ofercie profesjonalnych przedsiębiorstw specjalizujących się w obróbce metali, dobrze jest znać inne ciekawe opcje. Jedną z nich jest cięcie wodą. Już sama nazwa może wywołać niemałą konsternację, szczególnie u osób na co dzień niezwiązanych z tematem. Woda z powodzeniem może służyć jako ostrze, jeśli zostanie skierowana na materiał pod odpowiednim ciśnieniem. Cięcie wodne nie nakłada żadnych ograniczeń co do grubości obrabianego materiału, zatem w ten sposób można przeciąć nawet grube blachy. W przypadku każdej realizacji wodne ostrze zapewnia uzyskanie bardzo precyzyjnego cięcia, z równymi brzegami. Efekty są podobne do tych otrzymywanych przy laserowym cięciu blach. Niestety jest to jeden z najdroższych sposobów cięcia, dlatego nie jest on tak szeroko rozpowszechniony.

Więcej na stronie: http://tsk-thiel.pl/ciecie-laserowe

Back To Top