Lwia zmarszczka – jak się pozbyć?

zmarszczki

Lwia zmarszczka to problem, z którym boryka się wiele osób. Jest to drobna bruzda, która pojawia się pomiędzy brwiami już w okolicach 30. roku życia. Jak powstaje? Jak walczyć z nią domowymi sposobami? Czy istnieje sposób, aby się jej pozbyć? 

Lwia zmarszczka – co to takiego?

Lwia zmarszczka jest to pionowa bruzda pojawiająca się pomiędzy brwiami. Inaczej nazywa się ją zmarszczką gniewu albo lwią bruzdą. Powstaje zwykle w okolicach 30. roku życia, a najbardziej widoczna jest w trakcie marszczenia brwi. Początkowo widać ją jako drobną niewielką linię, ale z czasem dochodzi do jej pogłębienia. Lwia zmarszczka uważana jest za jedną z pierwszych oznak starzenia się skóry i upływu czasu. Spowodowane jest to zmniejszeniem produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny, co powoduje utratę jędrności skóry oraz zmianę jej odcienia.

Lwia zmarszczka – jak powstaje?

Lwia zmarszczka powstaje podczas czynności powodujących ruchy twarzy np. w trakcie zmrużenia oczu. Do jej powstania dochodzi w wyniku pracy mięśnia marszczącego brwi. Mięsień ten występuje u nasady nosa. Początkowo lwia zmarszczka jest widoczna, tylko w trakcie ruchów twarzy, ale w późniejszym czasie występuje na twarzy nawet w trakcie rozluźnienia mięśni, które są za nią odpowiedzialne. Do powstania lwiej zmarszczki mogą przyczyniać się także codzienne nawyki. Może być spowodowana stresem, paleniem papierosów, narażeniem na promieniowanie UV, a także mieć podłoże genetyczne. 

Lwia zmarszczka – czy można zapobiec jej powstaniu?

Jest kilka sposobów, aby zapobiec powstaniu lwiej zmarszczki albo spróbować ją zmniejszyć. Po pierwsze należy postawić na przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Najlepiej pić duże ilości wody. Należy zwracać uwagę na przyjmowane pokarmy. Powinny one zawierać antyoksydanty i błonnik. Znajdują się one m.in. w warzywach i owocach. W związku z promieniowaniem słonecznym warto zaopatrzyć się w kremy z filtrem i używać ich podczas całego roku. Dobrze także unikać mrużenia. Niewskazane jest palenie papierosów i narażanie się na dym papierosowy. Dobrze stosować te zasady zgodnie z powiedzeniem lepiej zapobiegać niż leczyć. A co jeśli mimo wdrożonej profilaktyki bruzda pojawi się na czole? Jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Lwia zmarszczka jak się pozbyć?

Co zrobić w momencie, gdy pojawi się lwia zmarszczka? Jak się jej pozbyć? Na początku warto przyjrzeć się swojej codzienności i wyeliminować złe nawyki. Poza tym przydatne będzie wykonywanie masażu twarzy, który polega na rozmasowaniu miejsca między brwiami, w którym występuje bruzda. Dodatkowo warto rozważyć różne zabiegi medycyny estetycznej. Zalicza się do nich botoks na lwią zmarszczkę, który polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w miejscu pojawienia się bruzdy. Obecnie tradycyjny botoks na lwią zmarszczkę coraz częściej zastępowany jest baby botoksem, w którym używa się mniejszej ilości toksyny. Poza botoksem do pozbycia się lwiej zmarszczki stosuje się także kwas hialuronowy. Niejednokrotnie zabiegi te są łączone. Pierwsze efekty botoksu pojawiają się po około 3 dniach od zabiegu, a kwas hialuronowy często stosuje się dla utrwalenia efektu. Jak pozbyć się lwiej zmarszczki w inny sposób? Można to zrobić również z pomocą lasera frakcyjnego albo mezoterapii bezigłowej.

Lwia zmarszczka – domowe sposoby

Można próbować pozbyć się lwiej zmarszczki również domowymi sposobami, jednak należy wziąć pod uwagę, że nie są one tak skuteczne, jak profesjonalne zabiegi wykonane w gabinecie medycyny estetycznej. Domowe sposoby nie usuną lwiej zmarszczki, ale mogą ją zmniejszyć albo wspomóc efekty zabiegów profesjonalnych. Do najczęściej stosowanych zabiegów domowych można zaliczyć m.in. facefitness. Sposób ten polega na uciskaniu palcami miejsc, w których pojawiają się zmarszczki, zazwyczaj z równoczesnym marszczeniem brwi. Do innych domowych zabiegów można zaliczyć stosowanie maseczek m.in. z ogórków, maślanki, czy oliwy z oliwek, stosowanie specjalnie dostosowanych do tego rodzaju problemu kremów, a także drenaż limfatyczny, dzięki któremu zmarszczki ulegają spłyceniu. Dla uzyskania korzystnego efektu i pozbycia się lwiej zmarszczki na dłuższy okres warto połączyć kilka zabiegów, zarówno tych wykonywanych w domu, jak i profesjonalnych. 

Back To Top