Jak zaplanować budżet domowy – planowanie wydatków w skuteczny sposób

Większość osób, które planują zacząć oszczędzać, zastanawia się, jak dobrze zaplanować budżet domowy. To właśnie codzienne, wydawałoby się drobne wydatki, pochłaniają znaczną część wynagrodzenia. Oto sposoby na to, jak zaplanować budżet domowy.

Wyznaczenie kosztów stałych

Już na samym początku warto uświadomić sobie, że domowe wydatki dzielą się na stałe oraz zmienne. Na koszty stałe domownicy w zdecydowanej większości przypadków nie mają większego wpływu. Do kosztów tych zalicza się między innymi wydatki na czynsz, ogrzewanie, prąd, gaz, paliwo, bilety autobusowe czy tramwajowe (innymi słowy – koszty dojazdu do pracy), składkę na ubezpieczenie prywatne (na przykład zdrowotne) i im podobne. W kosztach stałych powinny więc zostać uwzględnione te wydatki, które co miesiąc trzeba ponieść, niezależnie od jakichkolwiek czynników. Oczywiście rachunki za prąd czy gaz mogą być zmienne, jednak w obliczeniach powinno się uwzględnić wartość uśrednioną, na przykład z kilku poprzednich miesięcy. Wyznaczenie kosztów stałych pozwoli oszacować, jaka część dochodów pozostaje do dalszej dyspozycji. Warto mieć świadomość, że w pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć środki finansowe na koszty stałe.

Miesięczne koszty utrzymania

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie tak zwanych kosztów bieżącego utrzymania – wydatków na jedzenie, ubrania czy nawet rozrywkę. Większość osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, ile pieniędzy wydaje na przykład w supermarkecie na tygodniowych zakupach. Planowanie budżetu warto więc rozpocząć od przeanalizowania (na przykład na bazie miesięcznych wydatków), ile naprawdę wydaje się na zakupy czy drobne przyjemności. Jak zaplanować domowe wydatki uwzględniając koszty utrzymania? Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie, czy planowanie budżetu ma na celu wygenerowanie oszczędności, czy służy po prostu celom informacyjnym? Jeśli budżet ma pomóc w oszczędzaniu, to kolejno należy sprawdzić, które wydatki można zredukować lub całkowicie wyeliminować. Być może okaże się, że kupujemy zbyt dużo żywności, którą później zdarza nam się wyrzucić. Skuteczne planowanie budżetu to również planowanie zakupów z rozmysłem.

Realizacja planu

Zastanawiając się, jak zaplanować budżet domowy, warto zdać sobie sprawę, że poza ogólnym planem, ważne jest jeszcze kontrolowanie jego realizacji. Chodzi tutaj o to, aby sprawdzić, czy rzeczywiście wydatkujemy środki w taki sposób, jak to sobie zaplanowaliśmy. Aby nieco ułatwić sobie pracę, możemy stworzyć 5 grup – wydatki stałe, wydatki na jedzenie, ubrania, rozrywkę i inne (leki, kosmetyki itp.). Pamiętając, że dysponujemy miesięcznie określonym budżetem, możemy przesuwać wydatki pomiędzy grupami. W kontekście tego, jak zaplanować budżet, należy zdać sobie sprawę, że przez pierwsze kilka miesięcy nasz plan nie będzie się pokrywał z jego realizacją. Planując, tak naprawdę dopiero uczymy się przekroju naszych wydatków. Dopiero po kilku miesiącach uda nam się zaplanować taki budżet, który będzie dla nas możliwy do zrealizowania. Dlatego też nie warto przedwcześnie się poddawać, tworząc plan domowych wydatków. 

Back To Top