Wymiana oleju – co ile km, jak często, ile trwa

Wokół wymiany oleju narosło w ostatnich latach wiele mitów. Jeszcze 20 lat temu na pytanie: „Co ile km wymiana oleju jest konieczna?” odpowiedź była dość prosta i brzmiała po prostu: między 10 a 15 tys. km. Dziś sytuacja nieco się jednak skomplikowała.

Wymiana oleju – co ile km powinno się ja przeprowadzać w nowszych samochodach?

Część fachowców przekonuje, aby niezależnie od zaleceń producenta oraz względów ekologicznych nadal wymieniać olej właśnie w tego typu interwałach. Zapewnia to bowiem optymalną ochronę eksploatacyjną silnika i wpływa na podwyższenie jego trwałości, zwiększając żywotność nawet o kilkaset tysięcy kilometrów. W opozycji do tego typu opinii stoją niektórzy producenci samochodów zapewniający, że w ich pojazdach wymiana taka jest konieczna dopiero po przejechaniu 25 tys. km, a czasem nawet 30 tys. km. Na szczęście nowoczesne pojazdy bardzo często wyposażone są w specjalistyczną aparaturę pomiarową, która na bieżąco śledzi parametry, takie jak temperatura oleju, ilość zimnych rozruchów czy jakość pracy silnika, i na ich podstawie jest w stanie precyzyjnie wyliczyć, za ile kilometrów wymiana oleju okaże się niezbędna. Informacja ta jest oczywiście na bieżąco aktualizowana w czasie rzeczywistym. Warto pamiętać, że o tym, jak często wymieniać olej, decyduje także typ eksploatacji, jakiej poddawany jest dany pojazd. I tak podawane przez producenta 15 tys. km zazwyczaj odnosi się do jazdy pozamiejskiej, w czasie dłuższych przejazdów autostradowych ze sporadycznymi postojami na zakorkowanych ulicach. Jeśli używamy auta jako typowo miejskiego środka transportu, dobrze, aby wymiana oleju odbywała się nie rzadziej niż co 10 tys. km.

Czy jakość oleju wpływa na częstotliwość jego wymiany?

Niektórzy użytkownicy wciąż uważają, że olej mineralny lub półsyntetyczny jest równie dobry co pełen syntetyk, a wybór jego rodzaju w żaden sposób nie wpływa na jego trwałość. Jest to oczywiście nieprawda. Olej syntetyczny powstający z cząsteczek etylenu nie tylko charakteryzuje się większą trwałością, co pozwala na rzadszą jego wymianę, lecz wpływa także korzystnie na pracę silnika. Częstym błędem jest także stosowanie oleju typu long life w nieprzystosowanych do niego silnikach. O ile w silnikach przeznaczonych do tego rodzaju jego stosowanie faktycznie może wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi wymianami, tak nie ma on żadnego wpływu na innego rodzaju pojazdy. 

Jak często wymieniać olej w samochodach, które mało jeżdżą?

Zdarzają się oczywiście sytuacje, gdy samochody są wykorzystywane rzadziej i potrzeba nawet kilku lat na przejechanie tych 15 tys. km. Niezależnie od stopnia eksploatowania danego pojazdu regułą, od której nie ma żadnych odstępstw, jest wymiana oleju przynajmniej raz w ciągu roku. Wiąże się to ze stale zmniejszającą się lepkością substancji oraz ogólnym pogorszeniem jej właściwości w czasie. Ile trwa wymiana oleju? Wyspecjalizowanej w tego typu usługach firmie cały proces wymiany nie powinien zająć dłużej niż 30 minut, w wielu popularnych pojazdach czas ten jest często jeszcze krótszy.

Back To Top