Jak się przebranżowić?

biznesmen

Zmiana branży to często sposób na lepsze zarobki i satysfakcję z wykonywanej pracy. Obecnie nie ma większych problemów ze zdobyciem nowych uprawień czy umiejętności, dlatego wiele osób chętnie korzysta z takiej możliwości. Jak się przebranżowić? Na jakie aspekty w szczególności warto zwrócić uwagę?

Jak zaplanować karierę?

Kluczowy aspekt w przebranżawianiu się stanowi odpowiednie planowanie kariery. Warto zastanowić się, jaki kierunek jest przyszłościowy, daje pewną pracę i dobre zarobki. Z drugiej strony, należy też pomyśleć, czy bez większego problemu będzie można odnaleźć się w konkretnych dziedzinach. W ostatnim czasie wiele mówi się o tym, jakie korzyści przynosi kariera w IT, lecz w praktyce okazuje się, że nie każdy ma możliwość pracowania jako programista czy analityk danych. Dobrze jest więc zastanowić się nad swoimi mocnymi oraz słabymi stronami, oceniając jednocześnie w realny sposób swoje szanse.

Chcąc zmienić branżę, należy zbadać lokalny rynek pracy i zapotrzebowanie na specjalistów w konkretnej dziedzinie. Bardzo ważny jest również czas potrzebny na zdobycie nowych uprawień. O ile przebranżowienie się na pracownika biurowego nie wymaga wielu miesięcy nauki, o tyle, aby zostać prawnikiem, potrzeba co najmniej kilku lat studiów. Planowanie kariery to także ocena swoich możliwości finansowych i czasowych. Jak wiele czasu można poświęcić na naukę nowych rzeczy? Ile kapitału trzeba zainwestować w siebie? Na te oraz podobne pytania należy sobie odpowiedzieć, chcąc zmienić branżę.

Kursy, szkolenia czy studia?

Zazwyczaj, aby zmienić branżę, trzeba zdobyć nową wiedzę i umiejętności. W tym celu zostały przygotowane różnego typu kursy, szkolenia czy studia. Pierwsze z nich zazwyczaj mają charakter praktyczny oraz są dedykowane na przykład osobom, które chciałyby rozpocząć karierę w branży budowlanej. Mogą z nich również korzystać przyszłe kosmetyczki bądź fryzjerki. Tymczasem szkolenia mają charakter teoretyczny i prowadzone są głównie dla pracowników wypełniających swoje obowiązki umysłowo. Jeszcze innym sposobem na zdobycie nowych umiejętności są studia wyższe, jednak wymagają poświęcenia znacznie większej ilości czasu. Kształcenie trwa kolejno 3 lub 2 lata – na licencjacie bądź magisterce. Istnieje też możliwość odbycia studiów podyplomowych, które trwają 1 lub 2 lata.

Dobre rozwiązanie stanowi skorzystanie z oferty stażów bądź praktyk dla osób, które w danej branży nie mają jeszcze doświadczenia. Jest to sposób na to, aby nie prezentować pracodawcy pustego CV. Oczywiście, naukę nowego zawodu można także rozpocząć we własnym zakresie, co w niektórych przypadkach okazuje się stosunkowo korzystne. Z drugiej strony, potencjalny pracownik nie dysponuje żadnym dokumentem, który potwierdzałby nabycie nowych umiejętności czy wiedzy. Dlatego też samodzielna nauka może okazać się dosyć ryzykowna. Czasami jest też nieefektywna, zwłaszcza jeśli brakuje silnej woli i odrobiny samozaparcia.

Nowa branża a własna działalność 

Niektórzy, decydując się na zmianę branży, nie zamierzają zmieniać pracodawcy, a otworzyć własną działalność gospodarczą. W tym kontekście ważny jest oczywiście kapitał na start, pomysł na biznes, reklama czy wybór hostingu, jednak warto też zadać sobie pytanie: Czy prowadzenie firmy w branży, o której wie się stosunkowo niewiele, ma sens?”. Na ogół lepiej zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe jako pracownik, a dopiero później zająć się prowadzeniem własnego biznesu.

Z drugiej strony, czasami rzucenie się na głęboką wodę przynosi większe efekty, zwłaszcza w przypadku osób zdecydowanych, które dokładnie wiedzą, czego chcą. Można też nawiązać współpracę ze specjalistami, którzy w razie jakichkolwiek wątpliwości służą pomocą. Należy tym samym pamiętać, że prowadzenie własnej działalności zajmuje zwykle więcej czasu, niż praca na etacie. Ponadto związane jest z wieloma obowiązkami – to nie tylko wybór formy reklamy czy wybór hostingu, lecz również liczne obowiązki natury formalnej czy podatkowej. Niemniej jednak zmiana branży może okazać się dobrym sposobem na lepsze zarobki i większą swobodę planowania kariery.

Back To Top