Feromony – czym są i jak działają?

tabletki

Wielu zastanawia się, co to są feromony? Feromony to lotne i niewidoczne związki chemiczne, które są uwalniane przez zwierzęta i ludzi w celu wywołania pewnej reakcji u innych przedstawicieli tego samego gatunku. Te substancje odgrywają rolę w tym, jak ludzie postrzegają się nawzajem i reagują na siebie. Wykazano, że zapach feromonów wpływa na wszystko, od podniecenia seksualnego po pociąg, a nawet dominację społeczną. Znajdują się w pocie, moczu, ślinie, a nawet oddechu.

Feromony jak działają te substancje chemiczne?

 

Feromony działają poprzez wyzwalanie w mózgu uwalniania hormonów, takich jak testosteron i estrogen. Kiedy te hormony są uwalniane, wywołuje przykładowo uczucie przyciągania. Chociaż ludzie również uwalniają te substancje, zwykle robią to tylko wtedy, gdy sytuacja jest dla nich ważna. Człowiek jest w stanie wykryć feromony za pomocą węchu. Badania sugerują, że ludzie potrafią rozróżnić różne rodzaje feromonów. Na przykład mogą wyczuć czekoladą, ponieważ jest bogata w fenyloetyloaminę, która jest chemicznie związana z hormonem, który odgrywa rolę w odczuwaniu uczucia szczęścia i miłości. Feromony mają podobny wpływ na ludzi, a ich wykrycie powoduje określone reakcje, do których należą pociąg seksualny, pożądanie seksualne i inne reakcje fizyczne.

Podświadome działanie feromonów powiązano z ich wpływem na ludzkie emocje. Należą do nich poprawa nastroju i atrakcyjność poprzez stymulację receptorów węchu w nosie. Badania wykazały, że mężczyźni i kobiety mogą być w stanie odbierać wzajemnie swoje feromony. Istnieją dwa podstawowe rodzaje feromonów. Jeden to zestaw substancji, które są uwalniane przez organizm, a drugi to syntetyczna wersja tych samych związków chemicznych. Oba typy mogą być wykryte przez innych ludzi, ale nie zawsze. Feromony mogą wpływać na nasze zachowania społeczne, a także pomóc nam w przyciągnięciu partnera lub partnerki. Są one związane z zapachem ciała.

Niektóre przykłady komunikacji feromonalnej obejmują:

  • Feromony alarmowe, używane są do ostrzegania innych o niebezpieczeństwie.
  • Komunikacja, któr polegają na tych substancjach chemicznych, aby informować się ze sobą o źródłach pożywienia i zagrożeniach ze strony drapieżników.
  • Feromony, wykorzystują naturalne, nieświadome reakcje kobiet, aby je przyciągnąć.
  • Chociaż ich wpływ na mężczyzn nie jest jeszcze w pełni zrozumiały, wiadomo, że stają się bardziej przystępni i otwarci.

Ludzkie feromony mogą odgrywać rolę w doborze partnerów

Wybór partnera lub partnerki to złożona i ważna kwestia, która dotyczy zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych aspektów relacji. Chociaż wiele z tego procesu zależy od sygnałów społecznych, feromony odgrywają rolę w znalezieniu najbardziej odpowiednich genetycznie partnerów. Zastosowanie feromonów w doborze partnera jest obszarem aktywnych badań, z dowodami na takie zachowania obserwowane zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Różne badania pokazały, że zapachy w tym właśnie feromony aktywnie działają na pożądanie i atrakcyjność.

Czy można kupić feromony?

Tak, można kupić. Są sprzedawane jako perfumy zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Feromony mogą być dodatkiem do zapachu lub dyskretną przynętą, o której nikt nie wie. Są używane do poprawy wszystkiego, od atrakcyjności po poprawę nastroju. Mogą być również wykorzystywane jako forma pociągu seksualnego. Można je przykładowo kupić w sexshopie w Krakowie.

 

Naukowcy uważają, że feromony przekazują informacje o tożsamości i statusie reprodukcyjnym danego osobnika. To sygnalizuje innym członkom jego gatunku, aby zachowywali się odpowiednio, np. przyciągali partnera lub odstraszali drapieżniki. Są dostępne w postaci perfum, np. sprzedaje je sexshop w Krakowie. Feromony to sygnały chemiczne, których używa do komunikowania się ze sobą. Te substancje chemiczne często odgrywają główną rolę w przyciąganiu i zachowaniach godowych, ale mogą być również wykorzystywane do identyfikacji osobników lub oznaczania terytorium. Nie jest tajemnicą, że feromony mają znaczący wpływ na zachowanie człowieka.

Back To Top