Hosting stron internetowych to usługa polegająca na hostowaniu stron internetowych, czyli całej zawartości Twoich stron internetowych, tak aby ludzie mieli do nich dostęp w każdej chwili za pośrednictwem różnych urządzeń, o ile tylko mają połączenie z Internetem. Jeśli chcesz rozpocząć działalność lub projekt, potrzebujesz hostingu dla swojej strony internetowej. Pamiętaj, że strona internetowa to w dzisiejszych czasach Twoja wizytówka, więc musisz ją mieć. Nie martw się, jeśli nie wiesz co to hosting – ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, czym jest hosting i jak działa.
Co to jest hosting?
Kiedy chcesz otworzyć plik na komputerze, ta zawartość jest przechowywana w jakimś miejscu lub folderze, który znajduje się na dysku twardym lub na urządzeniu zewnętrznym, prawda?
To samo dotyczy całej zawartości strony internetowej: musi być ona umieszczona na serwerze internetowym. Serwer jest fizyczną maszyną, rodzajem komputera, ale o znacznie większej mocy i o specyficznych cechach (pamięć RAM, procesory i dysk twardy) do przechowywania jednej lub kilku stron internetowych. Hosting działa jako pośrednik między internautą a serwerem, na którym znajdują się żądane dane i musi być aktywny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Do czego służy hosting stron internetowych?
Zwykły komputer i domowe łącze internetowe nie wystarczą, aby utrzymać stronę internetową, która jest dostępne na całym świecie i przez cały czas. Nawet jeśli posiadasz wystarczające fundusze na zakup własnego serwera WWW i masz bardzo mocne łącze internetowe, ta opcja nie należy do najlepszych. Utrzymanie jest zwykle bardzo drogie, co jest znacznie ułatwione przez wynajęcie firmy hostingowej. Firmy świadczące tę usługę posiadają własne serwery internetowe do przechowywania stron swoich klientów. Wszystkie znajdują się w centrum przetwarzania danych (DPC). DPC to infrastruktura, która posiada najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa (fizyczne, sprzętowe i programowe) oraz stałe połączenia internetowe, czyli 24/7, i zabezpieczone tak, aby nie było żadnych awarii i błędów.
Rodzaje hostingu
Istnieją różne rodzaje hostingu, które są dostosowane do rodzaju strony, którą masz lub chcesz stworzyć. Na przykład, jeśli chcesz zbudować bloga, podstawowy hosting jest więcej niż wystarczający. Jeśli jednak chcesz założyć sklep internetowy lub stronę korporacyjną dla dużej firmy, będziesz potrzebował bardziej profesjonalnego hostingu ze specjalnymi funkcjami do obsługi wszystkich treści. Każdy projekt jest inny i dlatego potrzebne są usługi. Istnieją jednak pewne rodzaje hostingu, które można dostosować do swoich potrzeb. Oto one:
Hosting współdzielony
Jest to najpopularniejszy plan hostingowy. Daje Ci miejsce na serwerze, gdzie dzielisz zasoby z większą liczbą użytkowników, czyli Twoja strona zajmuje część miejsca na serwerze. Problemem jest to, że niewłaściwe wykorzystanie wspólnego hostingu może spowodować problemy z usługami dla reszty stron internetowych. Dlatego też jest on szczególnie polecany do prostych stron internetowych lub takich, które się nie rozwijają, lub nie są zbyt skomplikowane, między innymi blogi, czy małe strony internetowe. Zaletą tego typu hostingu jest to, że jest on zazwyczaj znacznie tańszy, ponieważ funkcje i korzyści, w porównaniu do innych typów hostingu, są mniejsze. Polecanym hostingiem tego typu jest: https://hostinghouse.pl/tani-hosting-wordpress.
Wirtualny Prywatny Hosting WWW (VPS)
Wirtualny prywatny hosting to usługa przechowywania danych, która jest praktycznie niezależnie frakcjonowana. Oznacza to, że każdy hostowany na tym serwerze projekt działa przez swój własny system operacyjny i żadne zasoby nie są współdzielone z innymi. Zaletą tego typu hostingu jest to, że zasoby są gwarantowane i można je wykorzystać w sposób, jaki chcesz, uzyskując więcej mocy i elastyczności w porównaniu z podstawowym hostingiem współdzielonym. Ze względu na funkcje, są one zwykle trudniejsze do skonfigurowania niż hosting współdzielony, więc wymagają więcej czasu i wysiłku, aby je skonfigurować.
Dedykowany serwer
Dedykowany serwer to hosting, który jest używany tylko przez jednego klienta, serwer nie jest współdzielony z żadnym innym projektem. Ten rodzaj hostingu zapewnia pełny i kompletny dostęp do oprogramowania i sprzętu serwisu, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie jego możliwości do potrzeb każdego użytkownika. Klient jest absolutnym użytkownikiem wszystkich zasobów, od pasma po przestrzeń dyskową.