Jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna?

fotowoltaika

Odnawialne źródła energii ostatnimi czasy stają się coraz bardziej popularne. Wiąże się to z coraz większą świadomością społeczeństwa na temat efektu cieplarnianego. Jednym z najlepszych rozwiązań jest fotowoltaika (Syców). Jest to bardzo ekologiczna metoda produkcji prądu, która pozwala również zaoszczędzić pieniądze. Dzięki instalacji fotowoltaicznej można zyskać prąd niemal za darmo. Wystarczy tylko odrobina słońca, a domownicy będą mogli cieszyć się komfortowymi warunkami w mieszkaniu. Jak jednak działa domowa instalacja fotowoltaiczna? Z jakich elementów się składa?

Instalacja fotowoltaiczna — jak działa?

Zasada działania fotowoltaiki nie jest wcale skomplikowana. Ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się moduły fotowoltaiczne, zamieniają promienie słoneczne na prąd elektryczny. Zjawisko to nazywane jest efektem fotowoltaicznym. Wytworzony w tym procesie prąd stały przepływa przez inwerter, czyli falownik. Właśnie w tym miejscu jest on zamieniany na prąd zmienny o napięciu 230 V, czyli dokładnie taki sam, jaki można znaleźć w domowym gniazdku elektrycznym. Uzyskaną w taki sposób energię można na bieżąco zużywać, magazynować lub sprzedawać do sieci elektrycznej.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Do podstawowych elementów, z jakich składa się instalacja fotowoltaiczna, należy zaliczyć panele PV, inwerter, okablowanie, system mocowania oraz akcesoria łączeniowe. Jeżeli jednak ktoś planuje korzystać z fotowoltaiki również po zachodzie słońca, konieczne będzie magazynowanie energii elektrycznej. W tym celu należy również zaopatrzyć się w akumulator.

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które są ułożone szeregowo-równolegle. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wyprodukować kilka watów energii elektrycznej. Często stosuje się również optymalizatory. Nie są one niezbędne, jednak w przypadku częściowego zacienienia instalacji mogą znacznie przyczynić się do zwiększenia produkcji energii. Wysyłają one na bieżąco raport do inwertera, który dotyczy pracy pojedynczego panelu. Dzięki temu użytkownik ma pełną kontrolę nad pracą całej instalacji i może skutecznie zwiększać wydajność instalacji. Panele mogą różnić się między sobą pod względem mocy, sprawności czy rodzaju.

Fotowoltaika (Syców) nie mogłaby działać skutecznie, gdyby nie inwerter. Jest to serce całej instalacji, które steruje pracą każdego panelu PV. Jednak jego głównym zadaniem jest zamiana prądu stałego na zmienny, dzięki któremu można korzystać z urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu lub sprzedawać nadwyżkę energii do sieci elektrycznej. Ponadto falownik pełni rolę swego rodzaju zabezpieczenia. W sytuacji, gdy następuje zanik napięcia w sieci, automatycznie odłącza on instalację PV od publicznej sieci energetycznej. Całość instalacji opiera się na systemie montażowym, który najczęściej wykonuje się z aluminium lub stali nierdzewnej. Stanowi to gwarancję długiej żywotności całej instalacji i wysokiej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Back To Top