Ubezpieczenie wynajmowanego auta – najważniejsze informacje

samochód

W obecnych czasach coraz trudniej jest komukolwiek funkcjonować bez samochodu, zarówno jeśli chodzi o załatwianie codziennych spraw, jak i używanie go jedynie na specjalne okazje. Większość osób nie lubi korzystać z publicznego transportu zbiorowego, lecz nie każdego też stać, aby jednorazowo wydać ogromną sumę pieniędzy na zakup nowego lub używanego auta. Zwłaszcza jeśli będzie się korzystało z niego tylko w wyjątkowych sytuacjach. Myślisz o wyjeździe na wakacje, chcesz wrócić z lotniska do domu, lecz nie masz zamiaru go kupować – nic nie szkodzi. W takiej sytuacji ogromnym ułatwieniem, a także dużą oszczędnością pieniędzy okazują się oferty, takie jak wynajem samochodów Bydgoszcz.

Na czym polega wynajem samochodu?

Wynajem samochodu może przybierać dwie postacie. Pierwsza to wypożyczenie auta na okres krótki, najczęściej od 1 do 30 dni. Natomiast drugą opcją jest wynajem długoterminowy, który obejmuje czas od 30 dni w górę. Cały proces polega na pewnego rodzaju dzierżawie, która opiera się na wynajęciu od wypożyczalni auta, wybranej marki na określony czas za określoną z góry cenę.

Wynajem długoterminowy samochodów – najważniejsze informacje

W zależności od firmy zajmującej się dzierżawą aut, okres czasu, na który taki samochód można wynająć to najczęściej od roku do trzech lat. Umowa zostaje zawarta pomiędzy wynajmującym, czyli stroną, która udostępnia samochód i pozwala na jego używanie oraz najemcą, czyli podmiotem, który będzie z niego korzystał pod warunkiem uiszczania w konkretnych terminach, z góry określonych opłat. Ceny takiego wynajmu są uzależnione, między innymi od firmy specjalizującej się tą usługą, modelu samochodu, jego parametrów oraz czasem trwania dzierżawy.

Wynajem krótkoterminowy – najważniejsze informacje

Taka opcja jest idealnym rozwiązaniem dla kierowców, u których zajdzie nagła potrzeba posiadania auta na nieznaczny okres czasu, najczęściej, aby dojechać z punktu A do punktu B. Ta usługa obejmuje okres od 1 do 30 dni, a wszystkie związane z nią formalności są o wiele prostsze, niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Jeśli nie masz potrzeby posiadania auta na stałe, a chcesz wybrać się na kilkudniową wycieczkę lub potrzebujesz transportu na jakieś ważne spotkanie, a może nie masz, jak dojechać z lotniska do domu, to ta oferta jest idealnym rozwiązaniem. Gdy zdecydujesz się na wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy, prawie o nic nie musisz się martwić, jednak aby cała transakcja przebiegła pomyślnie, warto abyś zapoznał się z tak istotną kwestią jak ubezpieczenie wynajmowanego auta.

Ubezpieczenie wynajmowanego auta – najważniejsze informacje

Warto pamiętać, że to nie Ty będziesz właścicielem samochodu, lecz firma, od której go wynajmujesz. Taka sytuacja częściowo zdejmuje z Ciebie ciężar, jakim jest ubezpieczenie samochodu. Obowiązkiem, każdej wypożyczalni, zarówno długo, jak i krótkoterminowej, jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak w wielu przypadkach firmy te, aby uchronić Ciebie i siebie przed dodatkowymi kosztami, wykupują również ubezpieczenie od kradzieży oraz ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie OC

Według polskiego prawa, ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym, które powinien posiadać każdy pojazd. Jest również bardzo opłacalne, kiedy nie chce się ponosić dodatkowych kosztów związanych z wyrządzeniem szkody jakiejś osobie trzeciej lub jej mieniu.

Ubezpieczenie od kradzieży

Ubezpieczenie od kradzieży to forma ubezpieczenia, która z reguły wymaga tak zwanego wkładu własnego, które różni się w zależności od wypożyczalni. Chodzi, przede wszystkim o sytuację, w której auto zostało skradzione lub zniszczone w procesie dokonywania przez kogoś kradzieży.

Ubezpieczenie AC

Jest to ubezpieczenie, które ma pokryć koszty naprawy w przypadku zniszczenia karoserii. Ubezpieczenie AC, tak jak ubezpieczenie od kradzieży, zwykle wymaga wkładu własnego. Należy pamiętać, że ta forma ubezpieczenia obejmuje jedynie karoserię, bez okien, kół, czy wewnętrznej części auta.

Back To Top