Małe formy wodne w ogrodzie – co najlepiej wybrać?

Dekoracja ogrodów może okazać się ważnym elementem posesji. Nawet osoby, które nie posiadają dość dużo wolnej przestrzeni zielonej, mogą ją zakomponować w oryginalny i kreatywny sposób. Z jednej strony przekłada się to na walory estetyczne. Jednak wplecenie także dodatkowej formy wodnej wpływa, szczególnie latem, na temperaturę otoczenia. Dlatego elementy tego typu cieszą się sporym zamiłowaniem ze strony firm, które zajmują się aranżacją ogrodów. Jednocześnie, właściciele posesji również doceniają ich walory. Jakie elementy warto wykorzystać w przydomowym ogrodzie?

Małe formy wodne w ogrodzie warte uwagi?

Jeśli chodzi o elementy tego typu, można stworzyć oczka wodne, kaskady, a nawet niewielkich rozmiarów wodospady. Które z nich najlepiej sprawdzą się w niewielkich ogrodach, a które przeznaczone są do bardziej obszerniejszych posesji? Trzeba pamiętać, iż sama forma wodna to nie tylko niewielkich rozmiarów zbiornik wody, który udekorowany jest kamieniami lub innymi materiałami. W ich otoczeniu można uprawiać także różnego typu rośliny, co dodatkowo przekłada się na estetykę miejsca. Dlatego małe formy wodne cieszą się zainteresowaniem ze strony osób, które hobbystycznie lubią uprawiać ogródek, w tym kwiaty i krzewy, a praca przy nim sprawia im przyjemność. Jeśli chodzi o rozwiązania niewielkich rozmiarów, można wykorzystać nawet misę z wodą. Często są to elementy wykonane z kamienia lub materiałów pochodnych. Można je umieścić nawet przy tarasie. Jednocześnie stanowią delikatny, subtelny akcent, jeśli chodzi o architekturę ogrodową.

Innym, bardzo ciekawym elementem, są niewielkie fontanny. Do jej wykonania niezbędny staje się pojemnik z wodą, który umieszcza się pod ziemią, jak również pompka wody. Trzeba pamiętać, że wymaga ona podłączenia do prądu. Również gniazdo, do którego podpięta jest pompka, można zaaranżować w ten sposób, by nie rzucało się w oczy i stanowiło element dekoracji ogrodu.

Czy warto wykonać małe formy wodne w ogrodzie?

To zależy od tego, na ile kogoś może interesować zakładanie ogrodów. Poznań, jako przestrzeń miejska, charakteryzuje się dużą ilością osiedli mieszkalnych oraz betonową zabudową. Dlatego utrzymuje się w nim trend do osiedlania się przez mieszkańców na obrzeżach miasta. Tego typu sytuacje spotkać można przy okazji innych, największych miast w Polsce. Osoby, które na co dzień pracują w mieście, żyją jego zgiełkiem, hałasem, zapachem spalin, po pracy pragną ciszy i spokoju. Jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na budowę domu poza miastem, może pokusić się o bardziej ekonomiczne rozwiązanie, czyli zakup działki ogrodowej. Wtedy może liczyć na doskonałe miejsce do spędzenia weekendu, czy po prostu wyjazdu w celach relaksacyjnych. Jednocześnie działka ogrodowa to świetnie miejsce do tego, aby udekorować swój ogródek nie tylko kwiatami i innego typu roślinnością, ale również formami wodnymi. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu elementy w ogrodzie przyciągają owady, jak również ptaki i żaby.

Jakie formy wodne można stworzyć w ogrodzie?

Jednym z najbardziej popularnym elementów są oczka wodne. Jeśli chodzi o ich wielkość, istnieje całkowita dowolność. Mogą to być naprawdę małe zbiorniki wodne, obłożone kamieniami, jak również mieć dość spore rozmiary. Ich zaletą jest estetyczny wygląd, jak też urozmaicenie wizualne danego ogrodu. Jednak, jeśli chodzi o oczka wodne, trzeba pamiętać, iż woda w nich szybko się nagrzewa. Dlatego niezbędne jest zastosowanie także systemu filtrującego wodę.

Jeśli ktoś posiada ograniczoną przestrzeń w ogrodzie i interesuje go niewielkich rozmiarów forma wodna, warto skorzystać z gotowych form do oczek. Elementy tego typu umieszcza się w ziemi. W pierwszej kolejności należy zrobić wykop, w którym umieszcza się formę. Następnie, w dowolny sposób, oczko można udekorować. W tym celu warto wykorzystać kamienie, roślinność, jak też inne elementy ogrodowe.

Mały wodospad w ogrodzie

Tego typu elementy są bardzo charakterystyczne dla ogrodów w stylu japońskim. To również doskonałe rozwiązanie dla osób, które poszukują ciekawej formy wodnej, a jednocześnie posiadają pochyły teren działki, czy ogródka. Wtedy można wykorzystać naturalne ułożenie terenu, delikatnie tylko modyfikując jego strukturę. W ten sposób tworzy się odpowiedni spad lub spady, którymi woda spływa podobnie jak w wodospadach. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie, które potrafi ukoić nerwy i cieszy oczy. Aby wykonać niewielkich rozmiarów wodospad, nie potrzeba wiele miejsca, wystarczy w tym celu wykorzystać chociażby elementy betonowe, którymi woda będzie spływać.

Back To Top