Rysy na meblach lakierowanych – jak się ich skutecznie pozbyć?

meble

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że istnieją różne rodzaje drewnianych mebli i że każdy rodzaj wymaga innej metody czyszczenia w przypadku powstających rys. W naszym poście na blogu omówimy różne rodzaje drewnianych mebli (w tym np. meble lakierowane) i różne rodzaje zadrapań, zanim przedstawimy instrukcje krok po kroku, jak wyczyścić zarówno powierzchnię, jak i głębsze zadrapania. Oprócz tego dowiesz się dokładnie, co zrobić, gdy Twoje drewniane meble zostaną porysowane. Z pewnością informacje te okażą się dla Ciebie przydatne podczas codziennego użytkowania mebli. Powodzenia!

Różne rodzaje mebli drewnianych. Meble lakierowane

Kategorie „meble drewniane” obejmuje w rzeczywistości wytwory stworzone z użyciem różnych materiałów. Przykładowo, drewno drzew liściastych jest zwykle bardziej gęste i trwalsze niż drewno iglaste. Taki stan rzeczy oznacza, że lakierowane meble z twardego drewna idealnie nadają się do silnie eksploatowanych mebli domowych i biurowych lub pomieszczeń, w których przebywają dzieci i zwierzęta domowe. Niektóre popularne twarde gatunki drewna stosowane w meblach to dąb, klon i wiśnia. Z kolei drewno iglaste, jak już wcześniej wspomniano, jest zwykle mniej gęste i trwalsze niż drewno liściaste, przez co meble z niego wykonane są bardziej podatne na zarysowania i zużycie. Jednak drewno iglaste jest często lżejsze niż drewno twarde, co ułatwia ich przemieszczanie. Niektóre popularne gatunki drewna iglastego stosowane w meblach to sosna i cedr. Wszystkie z nich, pomimo licznych zalet, łączy jeden wspólny element, tzn. ryzyko zadrapań powstających podczas codziennego użytkowania.

Jak usunąć rysy z mebli lakierowanych?

Zadrapania (rysy) na powierzchni są najczęstszym rodzajem defektów i zwykle wynikają z codziennego użytkowania. Jeśli się tego obawiasz, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: większość rys na powierzchni można łatwo naprawić za pomocą różnych metod działania. Jak usunąć zarysowania z mebli lakierowanych? Głębsze zarysowania są mniej powszechne i powstają np. wskutek silnego uderzenia. Tak czy inaczej, również należy liczyć się z ryzykiem ich wystąpienia. Jak pozbyć się rys na meblach lakierowanych? Naprawa tego typu zadrapań zwykle wymaga więcej pracy, ale nadal można osiągnąć sukces w tym zakresie. Jak czyścić zadrapania na powierzchni lakierowanej? Co zrobić w przypadku drobnych zadrapań? Aby usunąć rysy z powierzchni drewnianych mebli lakierowanych, będziesz potrzebować następujących materiałów:

  • Miękka, czysta szmatka,
  • Woda,
  • Łagodne mydło w płynie,
  • Szczoteczka do zębów lub inna szczoteczka z miękkim włosiem.

Następnie, wykonaj następujące kroki, aby usunąć rysy z mebli drewnianych:

  • Najpierw za pomocą miękkiej, czystej szmatki lekko zwilż wodą obszar wokół zadrapania,
  • Następnie nanieś na ściereczkę niewielką ilość łagodnego płynu do mycia naczyń i kontynuuj wycieranie zadrapania, aż pokryje się warstwą mydła,
  • Za pomocą szczoteczki do zębów o miękkim włosiu pocieraj zadrapanie okrężnymi ruchami, aż zacznie blaknąć,
  • Na koniec opłucz obszar wokół zadrapania czystą wodą i osusz go ręcznikiem.

Jak czyścić głębsze zadrapania?

Jest kilka rzeczy, których będziesz potrzebować, aby skutecznie usunąć głębsze rysy z drewnianych mebli:

To już wszystko, co chcieliśmy opisać w naszym tekście na temat usuwania defektów na meblach drewnianych lakierowanych. Mamy nadzieję, że ten przewodnik był pomocny w nauczeniu Cię, jak czyścić zadrapania z drewnianych mebli. Pamiętaj, że rodzaj mebli i rodzaj zarysowań będą decydować o najlepszej metodzie czyszczenia. Użyteczne informacje na ten temat mogą znajdować się także w instrukcji użytkowania dołączonej do opakowania produktu. Oczywiście, opisane w tekście sposoby działania to nie jedyne możliwe metody. Oprócz tego można użyć np. wosku mazaka do mebli.

Back To Top