Jak działa ocieplanie pianką PUR?
Ocieplanie pianką podkarpacie PUR staje się coraz popularniejsze, bo można je wykonać w jeden dzień i nie powoduje powstania gigantycznej ilości odpadów, a tak dzieje się, gdy decydujemy się na izolację z wełny mineralnej. Ta nowoczesna, w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia metoda zapewnia znakomite parametry i stosowana jest również w trakcie termoizolacji domów pasywnych. W jaki sposób układa się taką izolację i dlaczego jest ona tak dobra?
W jaki sposób ociepla się poddasze pianką PUR?
Aby przystąpić do wykonania takiego ocieplenia, w pierwszej kolejności należy zainstalować wieszaki potrzebne do późniejszego mocowania profili CD. To właśnie do nich przykręcane będą płyty G/K, które utworzą równą przestrzeń sufitu w pomieszczeniach na poddaszu. W momencie, gdy piana naniesiona zostanie na krokwie, montowanie wieszaków wymagałoby usuwania wierzchniej warstwy ocieplenia, co nie jest dobrym rozwiązaniem. W momencie, gdy prace przy ich montażu zostaną zakończone, można przystąpić do nanoszenia piany.
Wykorzystuje się tu metodę natrysku w przestrzenie pomiędzy drewnianymi krokwiami. Piana ma właściwości rozprężne, dlatego szybko zwiększa swoją objętość. W trakcie prac przy tym rodzaju ocieplenia instalator musi być ubrany w kombinezon ochronny i maskę podłączoną do tlenu. Opary, które ulatniają się podczas procesu nakładania piany, są toksyczne. To właśnie dlatego po stężeniu izolacji należy starannie wywietrzyć pomieszczenia.
Zaletą piany są genialne właściwości penetrujące. Naniesiona za pomocą specjalnego urządzenia wchodzi w każdą, nawet najmniejszą szczelinę i dokładnie ją wypełnia. Tak szczelnej powłoki nie da się uzyskać, jeśli do ocieplenia naszego domu stosujemy wełnę mineralną. Pianka ma jeszcze jedną przewagę nad wełną — można ją ułożyć w bardzo krótkim czasie. Co ważne, nie generuje niepotrzebnych odpadów. W przypadku wełny cała pozostałość po docinkach musi zostać zutylizowana.
Kiedy warto zastosować ocieplenie z wykorzystaniem piany PUR?
Pianę PUR stosuje się nie tylko do ocieplania poddasza do adaptacji. Taki rodzaj ocieplenia z powodzeniem wykonać można na betonowych stropach, w takiej sytuacji stosowana jest jednak piana zamkniętokomórkowa, która uniemożliwia przenikanie wody.
Izolacja z pianki PUR jest trwała i zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne. Jest aplikowana metodą natryskową przez specjalistyczne firmy. Do ocieplania poddaszy od wewnątrz wykorzystuje się przeważnie pianę otwartokomórkową, która ma właściwości paroprzepuszczelne. Rozwiązanie takie znakomicie sprawdza się, gdy na dachu mamy położoną membranę paroprzepuszczalną. To znakomite dopełnienie powłoki dachowej, które umożliwia odprowadzanie wilgoci z wewnątrz domu.
Jeśli chcemy, by nasz dom nie generował dużych strat ciepła zimą i zapewniał przyjemny chłód latem, wybór może być tylko jeden — ocieplenie pianką. Podkarpacie to region, w którym znaleźć można przynajmniej kilka solidnych firm oferujących termoizolację dachów z wykorzystaniem tej metody. Ważne, by decydując się na konkretną firmę przeprowadzić małe rozeznanie i zobaczyć na własne oczy jak wygląda izolacja wykonana z ich udziałem. Pozwoli nam to wybrać najlepszą firmę, która oferuje swoje usługi w korzystnych cenach.
Pamiętajmy, że prace z wykorzystaniem pianki PUR wykonywane są na etapie stanu surowego zamkniętego. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku, gdy do wznoszenia konstrukcji dachu korzystaliśmy z mokrego drewna, co jest teraz zjawiskiem dość powszechnym, najlepszym rozwiązaniem byłoby odczekanie kilku miesięcy. To czas potrzebny, by więźba dachowa wyschła. Drewno w procesie wysychania zmniejsza swoją objętość i aplikacja piany w momencie, gdy jest ono mokre, może przyczynić się do powstania niewielkich szczelin, które staną się w niedalekiej przyszłości mostkami termicznymi.
Mało kto o tym mówi, ale aplikacja piany na drewno, które ma więcej niż 18% wilgotności, nie jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w sytuacji, gdy zamierzamy zastosować pianę zamkniętokomórkową, która utrudnia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.