Fotowoltaika dla firm – zalety

Na instalację paneli fotowoltaicznych do niedawna decydowali się głównie właściciele domów prywatnych, którzy mogli liczyć na spore dofinansowanie oraz ulgi podatkowe, co czyni fotowoltaikę nie tylko ekologiczną, ale i opłacalną. Tymczasem rozwiązaniem tym coraz częściej zaczynają interesować się również osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym duże firmy. Sprawdzamy, jakie są zalety fotowoltaiki dla firm.

Oszczędności finansowe

Koszty prądu stale rosną, co powoduje, że coraz mniej opłacalne staje się kupowanie prądu z elektrowni. Rachunki za energię w przypadku firm są jeszcze wyższe niż w gospodarstwach domowych. O ile w przypadku prowadzenia biura zużywa się stosunkowo niewiele energii, o tyle w firmach produkcyjnych czy dużych korporacjach koszty energii stanowią sporą część ogólnych kosztów prowadzonej działalności. Tymczasem decydując się na firmową instalację fotowoltaiczną, możesz sam produkować prąd, który jest niezbędny do funkcjonowania firmy. Sama inwestycja w fotowoltaikę stanowi spory koszt, który jednak zwraca się stosunkowo szybko. Co więcej, firma ma możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych po wprowadzeniu instalacji fotowoltaicznej do środków trwałych. Przedsiębiorstwo posiadające instalację fotowoltaiczną jest w stanie pokryć pełne bądź przynajmniej częściowe zapotrzebowanie na prąd. Oczywiście nie oznacza to zredukowania do zera faktur za energię, wszak w dalszym ciągu konieczne jest pokrywanie pewnych opłat stałych. Niemniej jednak, opłaty te stanowią jedynie ułamek całości faktury, która w przypadku dużych firm może opiewać nawet na kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Co więcej, decydując się na fotowoltaikę, firma staje się niezależna od dostawcy prądu. Ma to przełożenie nie tylko na finanse, ale także na możliwość utrzymania procesu produkcji nawet w przypadku przerwy w dostawach prądu. Dodatkowo w czasie upałów firmy nie muszą ograniczać poboru energii, co wynika z ogólnych wytycznych Polskich Sieci Energetycznych.

Ekologia i dobre praktyki

Fotowoltaika dla firm to temat niezwykle opłacalny i warty rozpatrywania nie tylko w kategoriach finansowych. Przede wszystkim należy pamiętać, że korzystając z odnawialnych źródeł energii, chronisz środowisko naturalne oraz planetę. Firma, która jest świadoma, jak wielkie ma to znaczenie, zyskuje w oczach społeczeństwa. Można nawet stwierdzić, że korzystanie przez firmę z fotowoltaiki stanowi reklamę samą w sobie. Dobre praktyki w kategoriach ekologii i ochrony środowiska wiele firm mocno akcentuje w swoich materiałach reklamowych czy sprawozdaniach. Firma, która chroni środowisko naturalne, ma większą szansę na pozyskanie nowych klientów i utrzymanie tych, którzy już skorzystali z jej oferty. Bardzo istotne jest również zagospodarowanie przestrzeni, a więc gruntów, które są w posiadaniu firmy. Instalacja fotowoltaiczna w przypadku domów wolnostojących zwykle wykonywana jest na ich dachach. Pozwala to na wyprodukowanie takiej ilości energii, która w znacznym stopniu zaspokaja potrzeby domowników. Tymczasem zapotrzebowanie na energię, szczególnie w dużych firmach, jest bardzo wysokie. Stąd też instalacja na dachach budynków firmowych mogłaby okazać się niewystarczająca. Na wolnych terenach firmowych powstają więc całe sieci, czyli tak zwane farmy fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe staje się zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego przedsiębiorstwa. Jeżeli Twoja firma nie posiada własnej przestrzeni wolnej bądź też jest ona mocno ograniczona, możesz skorzystać z oferty przedsiębiorstw zajmujących się dzierżawą ziemi przeznaczonej właśnie na instalacje fotowoltaiczne. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego też warto rozpatrzyć najkorzystniejszą dla swojej firmy. Finalnie, w przypadku niewykorzystania całej wyprodukowanej energii, operator ma obowiązek ją od Ciebie odkupić. Co prawda w większości przypadków firmy zużywają dokładnie tyle energii, ile wyprodukują, jednak w sytuacjach przestoju może zdarzyć się, że przedsiębiorstwo wyprodukuje nadwyżkę energii. Instalacja paneli fotowoltaicznych jest korzystna w przypadku firm o każdym profilu działalności, dlatego warto rozważyć korzystanie z odnawianych źródeł energii.

Back To Top