Czy psychoterapia online jest skuteczna ? – dla kogo może okazać się nieodpowiednia

telefon

W dobie postępującej globalizacji i cyfryzacji nikogo już nie dziwi, że internet zawładnął każdą dziedziną życia. Nadeszły czasy, w których automatyzacja i usprawnianie procesów przy pomocy komputerów objęły także medycynę. Konsultacje online, umawianie wizyt przez internet czy e-recepty to tylko niektóre z przykładów ułatwień i zmian, jakie przyniosły ze sobą ostatnie lata. Także psychiatria i psychologia, mimo początkowego sceptycyzmu pacjentów, dostosowały się do czasów i obecnie przeprowadzanie terapii online nikogo nie dziwi. Czy jest to jednak dobre wyjście dla Ciebie?

Jak wygląda psychoterapia online w Warszawie?

Psychoterapia online przeprowadzana jest za pośrednictwem internetu i urządzeń do niego podłączonych – mogą to być komputery, smartfony czy tablety. Zazwyczaj pacjent i psycholog online w Warszawie umawiają się z wyprzedzeniem na konkretną godzinę, przy czym specjalista może wymagać wpłacenia zaliczki bądź uiszczenia opłaty za całą sesję z góry. Spotkanie za pośrednictwem komunikatora czy aplikacji nie różni się właściwie niczym od tradycyjnego, a Ty możesz zadawać takie same pytania i otworzyć się w taki sam sposób, w jaki miałoby to miejsce w gabinecie. Możesz się także spodziewać, że po zakończeniu spotkania psychoterapeuta będzie chciał wysłać Ci materiały (mogą to być broszury informacyjne lub ćwiczenia), które okażą się pomocne lub niezbędne do przeprowadzenia kolejnych sesji.

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Psychoterapia online w Warszawie cechuje się taką samą skutecznością jak spotkania przeprowadzane tradycyjnie. Warunkiem osiągania założonych celów jest odpowiedni poziom zaangażowania pacjenta i wybór dobrego specjalisty. Jeśli zastanawiasz się nad taką formą psychoterapii, dobrze jest się wcześniej upewnić, że psycholog bądź psychiatra, do którego chciałbyś się zwrócić, ma psychoterapię online w swojej ofercie. Jeśli się wahasz i wątpisz w to, że spotkania za pośrednictwem internetu przyniosą oczekiwane efekty, musisz wiedzieć, że podczas nich specjalista stosuje dokładnie takie same metody jak w gabinecie i zadaje te same pytania, których można się spodziewać, odwiedzając go stacjonarnie. Sposób przeprowadzania wizyty, metody oraz wybór odpowiedniej szkoły psychoterapii online i stacjonarnej właściwie nie różnią się od siebie niczym oprócz braku bezpośredniego kontaktu terapeuty i pacjenta.

Psychoterapia online – dla kogo?

Psychoterapia online jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli z różnych przyczyn nie masz możliwości dotarcia do gabinetu – masz problemy zdrowotne, mieszkasz zbyt daleko od gabinetu lub nie jesteś zmotoryzowany. Skorzystanie z tej formy terapii okaże się doskonałe, jeśli oszczędzasz lub nie możesz przeznaczyć zbyt wielu środków na wizyty – rozmawiając ze specjalistą w zaciszu własnego domu, nie wydajesz przecież pieniędzy na dojazdy.

Usługi psychologa online w Warszawie nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie czujesz się komfortowo, rozmawiając za pośrednictwem urządzeń mobilnych i jeśli uważasz, że bezpośredni kontakt jest dla Ciebie niezastąpiony. Również jeśli nie mieszkasz sam, masz dzieci, zwierzęta czy obawiasz się hałasów, które mogłyby przeszkadzać w rozmowie, lepszym wyjściem będzie terapia stacjonarna.

Back To Top