Jak wygiąć rurę domowym sposobem?

warsztat

Najlepszym sposobem na wygięcie rury jest użycie giętarki. Nie każdy jednak posiada taki przyrząd. Czy warto kupować giętarkę tylko dla jednej rury? Zdecydowanie nie. Jak zatem sobie poradzić z tym problemem? Czy są jakieś domowe sposoby na wygięcie rury? Czy jesteś w stanie zrobić to samodzielnie? 

Jak wygiąć rurę domowym sposobem

Rura to bardzo ważny element wielu prac o różnym charakterze. Nie zawsze jednak kształt rury jest odpowiedni. Zdarzają się sytuacje, w których rura wymaga wycięcia. Można to zrobić za pomocą specjalnych urządzeń albo przy pomocy profesjonalisty. Co w sytuacji, gdy nie masz czasu albo nie stać Cię na te metody? Możesz wygiąć rurę domowymi sposobami. Jest ich kilka. Niestety nie zawsze zapewniają one pełną skuteczność. Podczas zmiany kształtu rury można wykorzystać dwie różne siły: kompresję wewnętrzną oraz odpowiednie napięcie, które działa z zewnątrz. Największym problemem może okazać się uzyskanie odpowiedniego kształtu albo zniszczenie rury. Wiele zależy od wielkości rury. Wygięcie rury w domu bez użycia specjalistycznych urządzeń jest możliwe tylko wtedy, gdy rura ma niewielką średnicę. Większe rury lepiej jest oddać do warsztatu. Czy są jednak inne metody? Jak wygiąć rurę domowym sposobem bez potrzeby odwiedzania specjalistów? 

Jak wygiąć rurę stalową domowym sposobem? 

Jak wygiąć rurę stalową? Gięcie stali nie należy do zadań najłatwiejszych. Można to zrobić za pomocą rąk, przy użyciu domowych narzędzi. Takie gięcie może jednak nie być zbyt dokładne i wymaga sporo siły. Jeden koniec należy zabezpieczyć i wykorzystując dźwignię zmienić kształt rury. Można też wykorzystać szlifierkę i spawarkę. W praktyce polega to na odpowiednim przecięciu rury i zespawaniu jej ponownie. Ważne jest, aby przeciążyć rurę w odpowiedni sposób. Należy dokładnie wyliczyć jaki odcinek należy wyciąć, aby po zespawaniu rura tworzyła zakręt. Pozostałości po spawaniu należy wyszlifować. Można też wykorzystać piasek i temperaturę. Do wnętrza rury należy nasypać piasku. Miejsce, które ma podlegać zgięciu należy podgrzać. Po podgrzaniu rurę wystarczy zgiąć w odpowiednim miejscu i na odpowiednią odległość. 

Jak wygiąć rurę aluminiową domowym sposobem?

Aluminium jest specyficznym materiałem. Jeśli chcesz uzyskać odpowiednie efekty, to warto wykorzystać specjalistyczne narzędzia. Podczas samodzielnego gięcia rury należy zadbać o to, aby była ona w środku zabezpieczona.  Promień gięcia nie może być jednak zbyt mały. Spowoduje to osłabienie rury albo jej zniszczenie. Do wygięcia rury aluminiowej można wykorzystać imadło i drewno. Można też wykorzystać piasek albo piasek i palnik. Jest też inna metoda, która polega na wykonaniu odpowiedniego szablonu z drewna i wykorzystaniu specjalnych zacisków. Należy wykonać płaski szablon z drewna, który będzie odpowiadał gięciu. To kawałek drewna wycięty tak, aby jego półokrągła powierzchnia tworzyła kształt rury po zgięciu. Należy go do czegoś przymocować. Po jednej stronie drewna należy przyłożyć rurę. Gięcie należy wykonywać tak, aby drugi koniec rury znalazł się na drugim końcu drewna, a rura przylegała do jego płaszczyzny. Nie stosuje się tej metody do większych rur. 

Jak wygiąć rurę nierdzewną domowym sposobem?

Jak zatem wygiąć rurę, która jest wykonana ze stali nierdzewnej? Możesz wypróbować metodę z piaskiem i wysoką temperaturą. Jeśli nie chcesz podgrzewać rury, to możesz użyć piasku i młotka. Do rury należy wsypać piasek. Należy ją zabezpieczyć tak, aby piasek się nie wysypywał. Następnie dwa końce rury należy umieścić na podporach. Muszą być stabilne. Punkt zgięcia powinien być wyważony. Następnie miejsce, w którym ma pojawić się zgięcie, musisz uderzać gumowym młotkiem. Ta metoda najlepiej sprawdzi się w przypadku rur kwadratowych. Bez problemu można giąć rury o niewielkich średnicach. Można to zrobić ręcznie, z wykorzystaniem wspomnianych metod. Rury o większych średnicach nie są tak proste do gięcia. Pamiętaj, że samodzielnie giąć rurę możesz ją zniekształcić, zgiąć w nieodpowiednim miejscu, utracić jej okrągły profil. Czasem dochodzi do uszkodzenia struktury rur. W przypadku materiału, który jest niedrogi, możesz sobie pozwolić na eksperymenty. Jeśli jednak rura jest duża i długa i wykonana ze stali nierdzewnej, to lepiej skorzystać z pomocy specjalistów. 

 

 

Back To Top