Czy maseczkę chirurgiczną można prać?

Od początku pandemii powstało wiele zamieszania wokół maseczek chirurgicznych, które każdy z nas musiał zacząć nosić. Toczyły się debaty na temat tego, która maska zapewnia maksymalną ochronę przed wirusem, ale ostatecznie nikt nadal tego nie wie. Podobnie ważne jest pytanie dotyczące utylizacji i ponownego użycia tych masek. Organy służby zdrowia sugerują do użytku jednorazowe maski chirurgiczne, które są jedną z najwygodniejszych opcji. Istnieją, jednak obawy środowiskowe, które skłaniają niektórych naukowców do kwestionowania tej teorii. W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa maski stały się w wielu miejscach obowiązkowe. Działo się tak między innymi w transporcie publicznym, w sklepach i w pracy. W tym artykule dowiesz się wielu ciekawych rzeczy takich, jak chociażby to czy maseczki chirurgiczne można prać.

Maseczka chirurgiczna – jednorazowa czy też nie?

Jedną z alternatyw noszenia jednorazowych maseczek chirurgicznych są maski wielokrotnego użytku wykonane z różnego rodzaju tkanin. Mimo wszystko wiele osób preferuje maski chirurgiczne jednorazowego użytku, ponieważ są one lżejsze i najzwyczajniej w świecie tańsze. Pamiętaj o tym, że maski medyczne są przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku. Natychmiast wyrzuć maskę po jej zużyciu najlepiej do zamkniętego kosza. Należy, jednak wiedzieć, że w obliczu niedoborów podczas pierwszej fali pandemii Covid-19 w marcu i kwietniu WHO zezwoliło w czerwcowym raporcie na „wyjątkowe procedury” dezynfekcji masek jednorazowego użytku w celu ponownego użycia. Cała operacja polegała na stosowaniu oparów nadtlenku wodoru do odkażania masek noszonych przez pracowników służby zdrowia. Inne metody oczyszczania masek jednorazowego użytku obejmują wystawianie ich na działanie wysokich temperatur lub promieniowania ultrafioletowego.

Czy maseczkę chirurgiczną można prać?

Pranie maseczki chirurgicznej nie jest najlepszym pomysłem. Owszem można tego dokonać, ale jeśli chodzi o jednorazową maskę, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ulegnie ona zniszczeniu. Specjalna maseczka wykonana z tkaniny jest o wiele bardziej wytrzymała i można ją wyprać bez jakichkolwiek obaw o uszkodzenie. Najważniejsze jest to, aby umyć ją detergentem. Dlaczego? Ponieważ mycie bez detergentu może nie zadziałać tak, jak tego chcemy, czyli nie usunie ono wirusa z powierzchni maski. Tutaj z kolei pojawia się problem, ponieważ wiele badań wskazało na to, że mycie maski detergentem zmniejszy jej skuteczność, czyli zwyczajnie będziemy bardziej podatni na zakażenie wirusem. Oczywiście znalazło się wielu chętnych, którzy regularnie prali swoje maseczki. Twierdzą oni, iż oprócz lekkiego filcowania, umyte maski chirurgiczne były co najmniej tak skuteczne, jak najlepsze maski z tkaniny. Nie wiadomo ile w tym prawdy, aczkolwiek najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie maseczek chirurgicznych oraz ich regularne wymienianie.

Jak wybrać odpowiednią maseczkę chirurgiczną?

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej maseczki jednorazowej, to powinieneś skupić się na kilku istotnych kryteriach. Na czym należy się skupić podczas zakupu?

– Odpowiednie dopasowanie do nosa i ust, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo

– Wiele warstw włókniny. Twoja maska powinna być co najmniej dwuwarstwowa, ale trzywarstwowa będzie jeszcze lepsza.

– Drut nosowy. Każda maska powinna posiadać regulowany drut nosowy, aby zapewnić sobie komfort.

– Odpowiedni rozmiar. Maska nie może być za mała, ponieważ może to powodować dyskomfort podczas jej użytkowania.

Podczas szukania odpowiedniej maseczki wielorazowego użytku powinieneś skupić się na podobnych aspektach. Ważne będzie dopasowanie oraz rozmiar, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo wraz z wygodą. Kolejnym ważnym elementem będzie dobór odpowiedniego materiału tak, aby ten mógł Cię odpowiednio chronić przed wirusem. Do maseczek wielorazowego użytku dochodzi ważny dla wielu aspekt wizualny. To, jak będzie wyglądała Twoja maseczka, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, więc wybierz ten wzór, który Ci się podoba. Jeśli szukasz odpowiedniego modelu to sprawdź maski chirurgiczne w madens.pl.

Back To Top