Słynne postacie w memach i demotywatorach

Powodów żeby się śmiać jest naprawdę wiele. W dobie internetu wyśmiewane jest dosłownie wszystko, czemu nie można się za bardzo dziwić – przecież sieć daje nieograniczone możliwości pod tym względem, a ludzie jak to ludzie – lubią korzystać z owej wolności.

Memy cieszą się popularnością od momentu, kiedy wynaleziono internet, a przynajmniej od tego momentu tak się je nazywa. Mem w biologii oznacza jednostkę autonomicznej informacji kulturowej, która jest replikatorem, a więc powiela się, mutuje i podlega selekcji. Mem internetowy natomiast jest czymś bardzo podobnym. Można tak nazwać praktycznie każdą treść, która jest prosta w odbiorze, cechuje ją wysoka autoironia oraz cynizm, a także wyśmiewa i rozbawia – czego następstwem jest jej powielenie przez innych użytkowników przez efekt kuli śnieżnej, tj. kiedy jeden użytkownik opublikuje zabawną treść, która zostanie uznana przez innych internautów, oni również ją publikują, kolejni tak samo itd. Przez to można zauważyć, że dobry mem jest w stanie okrążyć cały świat w zaledwie kilka godzin. Jednym z najpopularniejszych gatunków memów są demotywatory, czyli obrazki na czarnym tle z ironicznym, zabawnym podpisem.

Memy są bardzo obszernym zjawiskiem, przez co można je podzielić na pewnego rodzaju kategorie. Występują zabawne treści w formie komiksu, istnieją memy z wykreowanymi przez internet postaciami, takimi jak zawsze nieszczęśliwy Bad Luck Brian, czy stereotypowy nosacz. Bardzo popularne są również memy ze sławnymi osobami, czemu nie można się dziwić. Każdy człowiek, który jest osobą publiczną w pewnym momencie natrafia na krytykę, a przez to na wyśmiewanie, co jest po części istotą memów. Jednak jakie sławne postacie najczęściej pojawiają się w memach i czym się różnią od innych?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba podkreślić fakt, że memy bardzo często bazują na stereotypach. Kiedy celebryta zostaje bohaterem zabawnej sytuacji, a przynajmniej takiej, która rozbawi internautów – na ten temat powstają memy.

Jakie postacie są częstymi bohaterami memów i demotywatorów?

Morfeusz z filmu Matrix – postać grana przez Laurence’a Fishburne’a.

Warto wiedzieć, na czym polegał film. Mianowicie Matrix przedstawia świat z roku 2199, w którym dzięki technologii można przenieść swoją świadomość do symulacji rzeczywistości wykreowanej przez program (1999 rok), gdzie przedstawia ona świat wyglądający jak ten, w którym żyje każda osoba czytająca ten artykuł. Przez wysoki realizm tej symulacji często nie wiadomo, czy rzeczywistość jest prawdziwa. Memy z Morfeuszem często zaczynają się od słów „What if I told you” („Co, gdybym Ci powiedział”). Tutaj zaczyna się pole do popisu dla internautów. Popularnym memem jest na przykład – tłumacząc na język polski – „Co, gdybym Ci powiedział, że Facebooka da się wyłączyć” lub „Co, gdybym Ci powiedział, że Morfeusz nigdy nie powiedział »Co, gdybym Ci powiedział«”

Aleksander Kwaśniewski

Nie mogło zabraknąć tutaj tego sławnego polskiego polityka. Memy z nim związane zazwyczaj nawiązują do stereotypu, jakoby były prezydent nadużywał w jakiś sposób alkoholu i cała ich tematyka właśnie o trunkach traktuje. Owe memy i demotywatory są proste w formie. Obojętnie jakie zdjęcie Kwaśniewskiego może mieć dołączony podpis i… tyle. Dla przykładu, pod obrazkami z A.K. można znaleźć podpisy, takie jak „Pół człowiek, pół litra”, „Skoro w winnicach jest wino, dlaczego w piwnicach nie ma piwa”, „Ludzie wspominają mnie jako dobrego przy wódce”.

Karol Strasburger

Jeżeli mowa o Polakach, to nie można zapominać o postaci prowadzącego teleturniej „Familiada”! Karol S. stał się legendą tzw. sucharów, czyli średnio zabawnych żartów, którymi rozpoczyna swoje programy na TVP2. Internauci znajdują różne krótkie żarty i publikują je obierając za tło postać aktora. Można znaleźć memy, takie jak „Co mówi nauczycielka geografii przy mapie? Witam państwa!”, „Co mówi Japończyk widząc szybę? Toshiba!”, „Dlaczego długopis nie chodzi do szkoły? Bo się wypisał” itd.

Inne sławne osoby, które często się pojawiają w internecie pod postacią memów to m.in. Barack Obama, Donald Trump, Andrzej Duda, Vladimir Putin, Tadeusz Rydzyk, Sasha Gray, Nicolas Cage, Samuel L. Jackson itd.

Back To Top