Sarkazm – popularne „narzędzie” wykorzystywane w memach i demotywatorach

Obecne czasy już dawno zostały zawładnięte przez tzw. nowe medium, jakim jest internet. „W nim” ludzie spędzają znaczną część swojego czasu, dlatego nieuniknionym wydaje się to, by w końcu trafić na memy i demotywatory. Na podstawie zarówno chwilowych, jak i wieloletnich obserwacji można śmiało założyć, że w ich przypadku najczęściej chodzi o sarkastyczne poczucie humoru.

Co to jest sarkazm?

Sarkazmem nazywa się wzmocnioną ironię. Używa się go, by w sposób negatywny ocenić dane zjawisko, najczęściej złośliwie. Również szyderstwo jest sarkazmem.

Dlaczego więc jest to tak popularny zabieg w przypadku memów? Ostatnimi czasy ludzie lubią dostawać silne impulsy. Jeżeli coś zostanie „pojechane” w sposób mocny, to wywoła u ludzi reakcję pewniej, niż miałoby to miejsce w przypadku delikatnego, inteligentnego żartu. Nie da się jednak zaprzeczać, że nie powinno się do wszystkiego podchodzić sarkastycznie. Granice dobrego smaku jednak w internecie są ruchome, a także bezpardonowo przekraczane, co może mieć związek z pozorną anonimowością.

Mimo wszystko ludzie uwielbiają w demotywatorach widzieć sarkazm. Memy bowiem są tworzone przez ludzi i dla ludzi, a jeżeli są popularne, to najpewniej są memami w swej czystej postaci. Sama definicja memu przecież określa, że jest to zapis informacji powielany, podlegający mutacjom. Jeden sarkastycznie stworzony mem może przecież wywołać lawinę innych, o podobnej tematyce.

Nie można jednak uważać, że sarkazm jest prymitywny. Najczęściej do jego stworzenia potrzeba wpaść na naprawdę dobry pomysł. Przecież sam Oscar Wilde twierdził, że sarkazm może być najniższą formą humoru, ale najwyższą formą inteligencji.

Back To Top