Ładowanie power banku – FAQ
Power banki to coraz częściej stosowane alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych ładowarek. Ich największym atutem, stanowiącym przewagę nad klasycznymi źródłami zasilania sieciowego, to możliwość korzystania z nich wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu, czyli w plenerze, na urlopie czy w podróży. Niezawodność oraz kompaktowe rozmiary sprawiają, że są to często kupowane akcesoria i cieszą się dużą popularnością. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi, a przede wszystkim ładowania power banka, która powinna stać się niezbędnikiem każdego właściciela tego urządzenia.
Power banki – FAQ
Aby zadbać o jak najlepszą wydajność i długą żywotność power banka, należy znać odpowiedź na kilka kwestii związanych z ich stosowaniem
W jaki sposób ładować power bank?
Najlepsze do tego celu będą ładowarki o natężeniu 1-2,4 amperów oraz napięciu 5V, dzięki którym power bank będzie szybko naładowany. Takie parametry ma większość akcesoriów do ładowania smartfonów czy tabletów. Do ładowania power banka można skorzystać także z portu USB lub innego power banka. Unikaj kabli niskiej jakości oraz tych, które są uszkodzone, bowiem poza wydłużeniem czasu ładowania mogą one uszkodzić urządzenie. Dodatkowo nie należy podczas ładowania akumulatora podłączać do niego żadnych innych sprzętów.
Kiedy należy ładować power bank?
Każdy power bank posiada akumulator, który ulega rozładowaniu. Teoretycznie można go ładować w dowolnym momencie, jednak jeśli zależy nam na tym, aby power bank był sprawny na dłużej, warto robić to dopiero wtedy, kiedy urządzenie sygnalizuje potrzebę podłączenia do prądu. Większość power banków jest wyposażona w diody LED, które informują o stopniu rozładowania akumulatora. Pełnym cyklem ładowania nazywamy tylko ładowanie od zera do 100%. Dodatkowo każdy power bank od razu po zakupie należy naładować do pełna.
Ile czasu potrzeba, aby naładować power bank?
Jest to uzależnione od pojemności danego urządzenia. Im jest ona większa, tym więcej czasu będzie potrzebne, aby power bank był w pełni naładowany. Przykładowo power banki o pojemności 10000 mAh ładuje się ponad 5 godzin. Na samą szybkość ładowania duży wpływ ma jednak także sposób zasiania. Ładowanie za pomocą oryginalnego kabla będzie szybsze, niż korzystając do tego celu z portu USB.
Kiedy power bank jest naładowany?
Diody LED w urządzeniu po osiągnięciu pełnego ładunku akumulatora przy ładowaniu zmienią wszystkie kolor, co oznacza, że power bank można odłączyć od źródła zasilania.
Jaka jest żywotność power banka?
Każdy power bank posiada określoną liczbę pełnych cykli ładowania. Urządzenie użytkowane właściwie, tzw. zgodnie z zaleceniami producenta, jest w stanie zachować wydajność na poziomie przynajmniej 80% ładunku przez około 400-500 cykli ładowania (wliczamy tu każdorazowe ładowanie urządzenia, nawet jeśli nie było całkiem rozładowane).
Czy istnieje sposób na to, aby przedłużyć żywotność baterii power banka?
Zaleca się przynajmniej raz w miesiącu doprowadzić do całkowitego rozładowania urządzenia. Dzięki temu bateria urządzenia będzie w lepszej kondycji. Jednocześnie należy także zwrócić uwagę na sposób ładowania power banka: ciągłe ładowanie jego baterii, tym bardziej bez potrzeby, doprowadzi w krótkim czasie do zużycia urządzenia. Zazwyczaj na wydajność baterii ma także wpływ temperatura: w cieplejszym otoczeniu power banki szybciej się starzeją.
Aby power bank służył nam jak najdłużej, warto pamiętać o kilku kwestiach:
- podłączanie urządzeń tylko na kilka czy kilkanaście minut do prądu osłabia jego akumulator.
- nigdy nie przeładowuj power banka. Zbyt długie pozostawianie urządzenia podłączonego do prądu, kiedy jest już w pełni naładowane, skraca jego żywotność. Modele z wyższej półki są wyposażone w zabezpieczenia przed przeładowaniem, dlatego jeśli chcesz ułatwić sobie użytkowanie power banka, warto przed zakupem zwrócić uwagę na specyfikację.
- zawsze stosuj się do czasu ładowania zalecanego przez producenta
W momencie, kiedy power bank zacznie tracić swoją oryginalną moc ładowania, warto rozważyć zakup nowego modelu.