Jak zachęcić dziecko do aktywności ruchowej?

dziecko

Aktywność fizyczna jest nieodłączną częścią życia, a dla dziecka naturalnym etapem rozwoju. Jednak z uwagi na wiele różnorodnych możliwości zabaw i zajęć często zachodzi konieczność zmotywowania maluchów lub starszaków do ruchu na zewnątrz.

Przeczytaj nasze porady na temat tego, jak zachęcić dzieci do ruchu na świeżym powietrzu, który jest bardzo ważny bez względu na porę roku oraz panującą pogodę na zewnątrz.

Aktywność u malucha – jak zachęcić dziecko do ruchu?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do aktywności ruchowej od najmłodszych lat, pamiętaj, że ruch jest naturalną potrzebą maluchów, sposobem na poznawanie świata i rozwój. Dlatego na początku najczęściej wystarczy po prostu je wspierać w podejmowanych przez nie działaniach, zapewniając przede wszystkim bezpieczne warunki.

Można też sięgać w zależności od wieku i stopnia rozwoju po pomoce takie jak jeździki dla dzieci, zabawki motoryczne czy sensoryczne. Najczęściej sprawdzonym sposobem na to, jak zachęcić malucha do ruchu, jest uczestnictwo w zabawie.

Ogrodowe zabawy – jak zachęcić dzieci do ruchu na świeżym powietrzu?

Aby znaleźć najlepszy sposób na aktywność na zewnątrz, warto wiedzieć, jak zachęcić dzieci do ruchu na świeżym powietrzu. Przede wszystkim ważne jest stwarzanie możliwości. Wyjścia do ogrodu, na plac zabaw czy spacer nie powinny być ograniczone przez pogodę lub niższą temperaturę.

Warto zadbać o odpowiedni ubiór, bezpieczeństwo, a także niezbędne gadżety. Czy to będą rowerki, jeździki dla dzieci, czy akcesoria sportowe – wszystko zależy od potrzeb i możliwości pociechy. Przy ładnej pogodzie dobrze jest zaplanować wyjścia czy wycieczki, które zaciekawią malucha, uatrakcyjnią razem spędzany czas.

Jak zachęcić dziecko do aktywności ruchowej na etapie szkolnym?

Problem z małą ilością ruchu często pojawia się wówczas, gdy pociecha zaczyna przygodę w pierwszej klasie. Jak zachęcić dziecko do ruchu, gdy część dnia spędza w szkole, a potem nad zadaniami domowymi? Z pewnością ważne są dobra organizacja czasu, a także znalezienie ulubionych aktywności. Warto próbować, jednocześnie nie zmuszając dziecka do chodzenia na zajęcia, które go nie pasjonują.

A jak zachęcić dzieci do ruchu na świeżym powietrzu? Warto zadbać, by wyjście ze znajomymi czy wspólne wycieczki były atrakcyjne. Dodatkowo dobrze jest ograniczyć korzystanie przez pociechy z komputera, tabletu czy telefonu. Elektronika sprawia bowiem, że najmłodsi mniej czasu poświęcają na ruch. Można też postawić na tworzenie wyzwań czy zadań do wykonania, które dziecko będzie podejmować.

Zabawki, gry, sprzęt sportowy i jeździki dla dzieci wspierające aktywność fizyczną

Często wymienianym sposobem na to, jak zachęcić dziecko do ruchu, jest zapewnienie mu odpowiednich zabawek, akcesoriów czy gier. To dobry pomysł, ale wymaga także uczestnictwa rodzica lub opiekuna w zabawie, jego zaangażowania. Zasypanie dziecka masą gadżetów nie sprawi, że zacznie się ruszać. W zależności od wieku mogą się sprawdzić na przykład:

  • piłki, bramki, kosze i inne akcesoria do gier sportowych;
  • gry terenowe;
  • gry zręcznościowe;
  • rowerki, jeździki dla dzieci, hulajnogi, rolki i wrotki;
  • akcesoria do zabawy w wodzie;
  • sprzęty do sportów zimowych.

Czasem sposobem na to, jak zachęcić dzieci do ruchu na świeżym powietrzu, są po prostu wspólna wycieczka rowerowa czy gra w piłkę. Dlatego brak budżetu nie musi oznaczać braku możliwości podejmowania aktywności ruchowej.

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie

Myśląc o tym, jak zachęcić dziecko do aktywności ruchowej, trzeba też pamiętać o ważnych aspektach dotyczących bezpieczeństwa. Przy jeździe na rowerze, jeździkach czy innych sprzętach pamiętaj o kasku, ochraniaczach oraz wyborze właściwych miejsc na aktywności. Od najmłodszych lat wpajaj dzieciom zasady bezpiecznej zabawy, na przykład unikania gry w piłkę przy ulicy czy wspinania się na nieprzeznaczone do tego konstrukcje.

Każdą nową aktywność najlepiej omówić najpierw z dzieckiem, odpowiedzieć na jego pytania, pokazać różne sposoby zabawy. W razie nieuniknionych sytuacji, w tym drobnych kontuzji, otarć czy innych reaguj ze spokojem i pełną sprawnością, aby nie zniechęcić pociechy do podejmowania dalszych wyzwań.

Back To Top