Jak urządzić ogród?

Urządzanie ogrodu może być nie lada wyzwaniem – jest tak wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy takim projekcie. Sama różnorodność stylów ogrodowych i roślin może przyprawić o zawrót głowy, jeśli chodzi o aranżację nawet małego ogrodu. Na szczęście istnieją pewne ogólne zasady, które upraszczają cały proces. W naszym poradniku pokazujemy, jak urządzić ogród od podstaw.

Jak urządzić ogród?

Rozpoczynając budowę wymarzonego ogrodu, powinniśmy dokładnie przemyśleć, w jaki sposób chcemy go wykorzystać i do czego będzie służył. Jakie mamy marzenia związane z ogrodem – chcemy spędzić tam czas z najbliższymi, marzymy o własnym ekologicznym ogródku warzywnym, czy po prostu pięknym miejscu do spędzania czasu. Ogrody często łączą kilka obszarów. Jeśli nie mamy pomocy architekta krajobrazu, najlepiej przynajmniej naszkicować plan ogrodu, który będziemy budować. Powinniśmy stworzyć go na mapie ogrodu, uwzględniając wszystkie niezbędne wymiary. Takich planów może być kilka, np. jeden ogólny, przedstawiający układ terenu, inny skupiający się na układzie ciągów komunikacyjnych, instalacjach elektrycznych i wodnych, a jeszcze inny uwzględniający układ nasadzeń. Brzmi przerażająco? Ale to naprawdę nie jest takie trudne, wystarczy znać nasze oczekiwania. Taki plan ogrodu ułatwi nam późniejsze jego wykonanie, przewidzi czas potrzebny na jego wykonanie i oszacowanie kosztów.

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Frontowy ogród nie musi mieć wielu roślin ani mebli. Możesz postawić bezpieczne minimum. Warunek jest jednak jeden: musi być schludny, piękny, stylowy i jednocześnie funkcjonalny. Od frontu ogrodu warto zadbać o meble, dekoracje i odpowiednie oświetlenie. Najlepszy styl aranżacji ogrodu od frontu zależy od aranżacji domu i ogrodu z tyłu. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy wszystko będzie tworzyło spójną całość. Jesteś na etapie planowania stylu domu i ogrodu? Jedną z uniwersalnych filozofii ogrodów frontowych jest minimalizm. To świetne miejsce na początek – wygląda elegancko i ładnie, a do tego zawsze możesz je rozbudować.

W żadnym ogrodzie nie powinno zabraknąć kwiatów, niezależnie od tego, czy urządzamy całą ścieżkę z roślinami ozdobnymi, czy też stawiamy w doniczkach nasze ulubione odmiany. Planując sadzenie lub sianie roślin bezpośrednio do gruntu, należy pamiętać o doborze nasion do warunków panujących na działce. Zobaczmy, które z nich lubią pełne słońce, a które cień i zastosujmy się do tych zasad, aby wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Zwiększy to szanse na to, że nasze rośliny ukorzenią się i zakwitną, skutecznie dekorując przestrzeń wokół naszego domu. Rabaty przed domem możesz śmiało wysypać kamieniem naturalnym, takim np.  jak grys czarny.

Oświetlenie ogrodowe jest jednocześnie elementem dekoracyjnym i użytkowym. Z jednej strony zadba o bezpieczeństwo domowników i gości, z drugiej będzie ładną ozdobą, która doda klimatu miejscu. Jakie oświetlenie najlepiej sprawdza się przy wejściu do domu? Wiele zależy od wielkości, kształtu i stylu ogrodu, ale jednym z rozwiązań, które sprawdza się niemal wszędzie, są kolumny ogrodowe wzdłuż głównych ścieżek. Warto również zwrócić uwagę na oświetlenie przy wejściu do domu, które wtopi się w ogród.

Jak urządzić ogród przed domem – czego unikać?

Ogród od frontu powinien być dość formalny – unikaj tutaj miejsc do siedzenia, leżaków i kanap. Masz jednak kontrolę nad wygodną ławką, na której możesz usiąść razem ze swoimi gośćmi. Jest to jednak obszar położony na widoku, który nie zapewni poczucia komfortu ani prywatności. Najlepiej zaplanować funkcję rekreacyjną ogrodu za domem. W ogródku przed domem często planujemy miejsce do składowania śmieci – to kwestia wygody i często nie ma innej opcji. Jednak widok kosza na śmieci nie jest zachęcający – więc jeśli masz taki przed domem, postaraj się go zakryć. Urocza szopa porośnięta winoroślą lub z zielonym dachem sprawi, że ten brzydki element będzie mniej inwazyjny. Niedopuszczalne jest również ustawianie wiader kompostowych w ogrodzie przed wejściem do domu lub planowanie miejsca do mycia. Strefa wejściowa powinna być piękna, czysta i elegancka.

Back To Top