Jak kupić mieszkanie w hiszpanii?

mieszkanie

Coraz więcej osób interesuje się zakupem nieruchomości za granicą. Wśród najpopularniejszych krajów przoduje Hiszpania. Nic dziwnego, ten piękny kraj jest świetnym miejscem dla tego typu inwestycji. Aby móc nabyć nieruchomość, należy dowiedzieć się, z jakimi formalnościami wiąże się kupno mieszkania w Hiszpanii. Co musi zrobić przyszły właściciel?

Jak zacząć poszukiwania?

Tak jak w przypadku kupna nieruchomości w Polsce, tak i w Hiszpanii musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Po pierwsze, jakiego rodzaju nieruchomości szukamy. Czy ma być to dom, a może mieszkanie? W Hiszpanii warto kupić mieszkanie – będzie to świetna inwestycja, która pozwoli nam jednocześnie na osobiste przebywanie w mieszkaniu, a jednocześnie wynajmowanie jej. Trzeba również określić, jaka lokalizacja nas interesuje. Jeśli chodzi o Hiszpanię, warto wziąć pod uwagę jej wschodnie wybrzeże – piękne plaże i Morze Śródziemne przyciągają turystów z całego świata. Jedną z miejscowości turystycznych jest Alicante – warto rozważyć to miasto. Jeśli więc szukasz mieszkania na sprzedaż (Alicante), weź pod uwagę ten piękny region. Jeśli nie zależy Ci na posiadaniu nieruchomości w samym centrum miasta, a wolisz nieco mniejsze, bardziej kameralne miejscowości, warto sprawdzić inne oferty również.

Numer NIE, czym jest?

Każdy, kto chce nabyć nieruchomość w Hiszpanii, musi posiadać numer identyfikacji podatkowej, czyli właśnie numer NIE. Może on się nam przydać przy wielu innych czynnościach, m.in. nie założymy konta w hiszpańskim banku bez numeru NIE. Wyrobienie numeru NIE trwa około miesiąca, dlatego warto załatwić to wcześniej, jeszcze przed zakupem.

Co jeszcze musisz wiedzieć przed zakupem?

Jeśli zastanawiasz się, jak kupić nieruchomość w Hiszpanii, musisz wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim, warto skorzystać z usług adwokata. Zazwyczaj adwokaci pobierają 1% od wartości zakupu nieruchomości. Dzięki takiej osobie mamy pewność, że cała transakcja przebiega sprawnie, a wszystkie aspekty prawne są pod stałym nadzorem osoby, która zna się na hiszpańskim prawie. Oprócz samej sumy, którą pokryjesz zakup mieszkania, musisz przygotować się również na inne wydatki. Musimy przygotować się na zapłacenie podatków. Jednym z nich jest podatek od przeniesienia własności, który dotyczy transakcji z rynku wtórnego. Jego wysokość może różnić się w zależności od regionu, w którym nabywamy nieruchomość, ale nie powinien on przekraczać 10%. Z kolei nieruchomości z rynku pierwotnego objęte są 10% podatkiem VAT. Musimy również ponieść koszty wpisu do KW – wynosi on ok. 60% opłaty notarialnej, której wysokość z kolei zależy od wartości nabywanej nieruchomości. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego należy również opłacić podatek od czynności prawnych w wysokości 1.2% ceny nieruchomości.

Czy wzięcie kredytu wiąże się z kosztami? Tak, osoby chcące wziąć kredyt na nieruchomość muszą przygotować się na opłacenie wyceny, której koszt wynosi 600 euro, pokrycie prowizji oraz zapłaty podatku od czynności prawnych.

Wiesz już, jak wygląda kupno mieszkania w Hiszpanii. Wybierz miejsce, które najbardziej odpowiada Twoim preferencjom i ciesz się nieruchomością w tym pięknym kraju.

Back To Top