Co na ukaszenie komara? Domowe sposoby
Wakacyjne miesiące są długo wyczekiwane przez nas wszystkich. Jednak ciepłe dni sprzyjają nieproszonym gościom, jakimi są komary. Niestety, ciepło i wilgoć to idealne dla nich warunki. Ich obecność może popsuć niejeden miły wieczór, a miejsca ugryzienia mogą jeszcze przez kilka dni dawać się we znaki. Jak zatem sobie z nimi poradzić? Czy istnieją domowe sposoby na ukąszenia komarów? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.
Jak reagujemy na ukąszenia komarów?
Najczęstsze reakcje na ukąszenie komara to: bąbel i zaczerwienienie skóry połączone ze swędzeniem miejsca ukąszenia. Mimo że objawy nie są groźne dla naszego zdrowia, mogą powodować dyskomfort i utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Naturalną reakcją jest drapanie miejsca ukąszenia, które nawet jeśli przynosi chwilową ulgę, nie przyczynia się do złagodzenia nieprzyjemnych objawów. Co więcej, może nawet pogorszyć sytuację, gdyż w miejscu ukąszenia tworzy się niewielka rana. Z tego też powodu warto poznać domowe sposoby na ukąszenie komara oraz dowiedzieć się, jak je złagodzić.
Ukąszenie komara – jak złagodzić?
Zapewne nieraz się zastanawiasz: co na ukąszenie komara? Skutecznych sposobów szukają z pewnością te osoby, które są nadwrażliwe i miejsce ugryzienia w dotkliwy sposób daje o sobie znać. Ze sprawdzonych sposobów zapewne skorzystają także rodzice małych dzieci, którzy chcą jak najszybciej przynieść ulgę swoim pociechom.
Jak w wielu sytuacjach, tak i przy ukąszeniu komarów doskonale sprawdzą się domowe sposoby. Jednym z nich jest okład z roztworu soli. Aby go przyrządzić, potrzebujesz jedynie jednej łyżeczki soli, którą należy rozpuścić w 250 ml wody. Przykładanie wacika namoczonego w roztworze może przynieść natychmiastową ulgę i zmniejszyć zaczerwienienie. Dobrym rozwiązaniem może być cytryna, której właściwości mogą złagodzić stan zapalny. Wystarczy przyłożyć plasterek cytryny do miejsca ukąszenia. Podobne działanie ma natka pietruszki, której roztarte listki, nałożone na swędzące miejsce, mogą przynieść sporą ulgę. Ocet to także jeden ze sprawdzonych domowych sposobów na ukąszenie komara. Doskonale nadaje się do przemywania fragmentu skóry, na którym powstał bąbel. Ponadto zapach octu może podziałać odstraszająco na owady.
Jak się bronić przed komarami?
Kiedy wiesz już, co na ukąszenie komara może okazać się naprawdę skuteczne, warto poznać sposoby, jak się przed nimi bronić. Dobrze jest pamiętać o nich zawsze wtedy, kiedy wychodzimy z domu wieczorną porą, tak bardzo lubianą przez komary. Warto wówczas założyć jasne ubranie, które będzie zakrywało jak największą powierzchnię naszego ciała. Według opinii wielu osób regularne zażywanie witaminy B1 może działać na komary odstraszająco. By zapobiegać pojawieniu się tych nieproszonych gości w naszym domu, dobrym rozwiązaniem będą moskitiery. Zamontowane w oknach i drzwiach mogą zapewnić nam spokojny noc, bez obawy o to, że zostaniemy pogryzieni.
Gdy przebywamy na zewnątrz, możemy skorzystać ze świec zapachowych o aromatach skutecznie odstraszających owady. Warto także posmarować się olejkiem eterycznym, który podziała odstraszająco na owady. Takie właściwości wykazuje olejek cytrynowy, goździkowy i miętowy.