Co na ślimaki w ogrodzie?

ślimaki

Ślimaki to zmora dla dosłownie każdego miłośnika ogrodnictwa. Wynika to z faktu, że ich działalność może doprowadzić do bardzo poważnych zniszczeń w przydomowych grządkach. Co na ślimaki w ogrodzie?

Czy wszystkie ślimaki można określić mianem szkodników?

Niestety, nie jest to tak prosta sprawa, jak mogłoby się to początkowo wydawać, stworzenia te bowiem pełnią niezwykle istotną funkcję w kontekście prawidłowego funkcjonowania otaczającego nas ekosystemu. W takim przypadku, gdy na naszym podwórku nie występuje ich nadmiar, to nie powinny wyrządzić większych szkód. Odżywiają się w takim przypadku tylko i wyłącznie martwymi lub dopiero psującymi się częściami roślin, chwastami oraz leżącymi luzem nasionami.

Problem pojawia się tak naprawdę dopiero w przypadku, gdy jest ich zbyt dużo. Wtedy brakuje im pożywienia, przez co zaczynają spożywać wszystkie rośliny, które napotkają na swojej drodze, w tym gatunki hodowane przez człowieka. Co stosować na ślimaki w ogrodzie, aby pozbyć się ich nadmiernej liczby?

W jaki sposób można zapobiec nadmiernej pladze mięczaków?

W tym miejscu należy podkreślić dość istotny fakt, iż mimo tego, że zdecydowana większość ślimaków jest wszystkożerna, to niektóre rodzaje roślin działają na nie odstraszająco. Idealne przykłady w tym przypadku obejmują cebula lub czosnek, czyli bardzo części goście naszych domowych grządek. Ich zasadzenie w miejscach, które są w pierwszej kolejności narażone na żerowanie ze strony tych zwierząt, powinno skutecznie zniechęcić je do zjadania warzyw przy jednoczesnym utrzymaniu wizualnego porządku otoczenia.

Teraz czas na drugą odpowiedź na pytanie „Co warto stosować na ślimaki w ogrodzie?”. Stanowią ją oczywiście słynne zioła, do których zaliczamy przede wszystkim znany każdemu majeranek, szałwię oraz cząber. Powinny skutecznie przepędzić ślimaki. Co więcej, doskonałym rozwiązaniem będzie bliskie zaprzyjaźnienie się z drobnymi zwierzętami lub ptaszków. Przykładowo jeże to naturalni wrogowie ślimaków, którzy powinni dość szybko uporać się z problemem dotyczącym nadmiaru mięczaków na obszarze naszego ogrodu.

Warto ponadto regularnie dbać o czystość na podwórku poprzez koszenie trawy i ścinanie różnego rodzaju chwastów, których obecność niewątpliwie sprzyja migracjom ślimaków. W celu zapobiegania ich nadmiernemu rozmnażaniu powinno się raz na jakiś czas dokładnie wstrząsać wierzchnią warstwę ziemi, co powoduje wydobycie złożonych jaj oraz bardzo młodych osobników na zewnątrz. Oznacza to dla nich w zasadzie dość szybką śmierć, a co najważniejsze – brak większego rozrostu okolicznej populacji.

Skuteczne sposoby na usunięcie ślimaków z przydomowego ogródka

Tak naprawdę istnieje sporo różnych metod na osiągnięcie zwycięstwa w walce z mięczakami. Nie ma jednak w pełni jednoznacznej odpowiedzi na to, co jest dobre na ślimaki w ogrodzie. Wszystko tak naprawdę zależy od ich rodzaju oraz specyfiki ogródka, w którym się gnieżdżą.

Jak wypędzić ślimaki odziane w skorupki?

Warto w tym miejscu podkreślić niezwykle istotną kwestię, że ten rodzaj jest w zasadzie łatwiejszy do usunięcia, aniżeli bezskorupkowi pobratymcy. Wystarczy bowiem w zasadzie pozbierać je do wiaderka i wynieść na łąkę z dala od swojego podwórka. Nie można jednak w tym przypadku zapomnieć o rękawiczkach, mogą bowiem mieć na sobie szkodliwe dla skóry substancje.

W przypadku, gdy ślimaki nieustannie przybywają z zewnątrz, a wspomniana metoda nie wystarcza, warto rozłożyć szorstki materiał na granicy płotu, który powinien bez problemu zatrzymać ich migrację. Taką opaskę można bez trudu wykonać ze żwirku, igliwia lub drobniuteńko pokruszonych skorupek jaj. Inna opcja to stworzenie w pełni ekologicznego preparatu na ślimaki składającego się z kawy i cynamonu. Powinien skutecznie je odstraszyć.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupek?

W realizacji tego celu idealnie posłuży nam specjalna pułapka piwna. Polega na wlaniu do otwartego słoika lub wiadra nieznacznej ilości piwa i położeniu go w okolicy stałego żerowiska tych mięczaków. Reszta należy już do samych zwierząt, które powinny dość szybko się złapać. Następnie wystarczy je wynieść z ogródka z użyciem specjalnych rękawiczek.

Back To Top