Uprawa rzepaku jarego krok po kroku

Do uprawy rzepaku jarego należy zabrać się już jesienią. Bardzo ważne jest przygotowanie odpowiednio gleby, która wiosną zostanie obsiana. Musi być ona wysokiej klasy, żyzna  bez obecności gleby piaszczystej. Powinna mieć dobrą zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody o przepuszczalnym podglebiu. Istotnym elementem jest również odpowiednio zaprawione ziarno rzepaku jarego do wysiewu. Zwrócić należy również uwagę na odpowiedni czas wysiewu, który przypada na okres, gdy pojawiają się na gałązkach agrestu pierwsze listki.

Jak zadbać o wysoki plon w uprawie rzepaku jarego?

Aby rzepak jary przyniósł dobry plon, należy przygotować glebę pod jego wysiew. Pamiętaj o wykonaniu tych wszystkich czynności:

  • podorywka,
  • bronowanie,
  • orka zimowa,
  • wiosenne zabronowanie.

Do jesieni na polu mogą rosnąć inne plony. Do nich należą np. rośliny strączkowe, mieszanki strączkowo zbożowe, koniczyna czerwona, ziemniaki. Po nich dobrze jest posiać zboże ozime, jako dobra składnica pokarmowa dla wiosennej uprawy rzepaku jarego. Ten rodzaj rzepaku można także wysiać wówczas, gdy rzepak ozimy nie przetrzyma mroźnej zimy.

Jakie nasiona do uprawy rzepaku w Polsce?

Nasiona rzepaku jarego są drobne, okrągłe, koloru grafitowego lub czarnego. Niedojrzałe mają barwę czerwoną. Dla wzmocnienia plonów ziarno pod wysiew jest już fabrycznie zaprawione. Dzięki temu będzie ono odporne na choroby.
Nasiona wysiej w regularnych odstępach. W zależności od rodzaju uprawy rzepaku jarego zastosujesz dwa różne parametry:
Przy stosowaniu herbicydów, wysiewać należy rzepak w odstępach 12-15 cm. Pomaga to maszynie spryskującej dokładne rozłożenie nawozu w taki sam sposób, jak to się odbywa przy uprawie zbóż.
Jeżeli zamierzasz pielęgnować uprawę rzepaku jarego mechanicznie, wówczas rozsiej nasiona w odległości 24-30 cm, by swobodnie przechodzić między pasami rzepaku.

Uprawa rzepaku jarego a rzepaku ozimego – różnice

Rzepak ozimy to roślina dwuletnia, natomiast jary jest jednoroczny. Czasami używany jedynie jako przedplon dla innych roślin uprawnych. Obydwa rodzaje rzepaku różnią się porą siewu. Aby uprawa rzepaku jarego w Polsce w pełni się udała, należy utrafić w odpowiedni czas jego siewu. Zwykle wypada on pod koniec zimy lub wczesną wiosną (koniec marca, początek kwietnia). Rzepak ozimy sieje się w sierpniu.
Bardzo dobrym wskaźnikiem pory siewu rzepaku jarego jest pojawienie się pierwszych listków na gałązkach agrestu. Wówczas masz pewność na obfity plon, a straty będą znikome (rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, wysuszenie gleby itp.).

Jakie nawozy stosować w uprawie rzepaku jarego?

Zbiór ziarna jarego jest mniejszy od ozimego, ale uprawa rzepaku jarego jest zdecydowanie tańsza. Ma także krótszy okres wegetacji oraz mniejsze wymagania cieplne, ale za to potrzebuje dobrej filtracji wodnej.
Uprawiany rzepak jary w Polsce wymaga mniejszej ilości oraz częstotliwości nawożenia aniżeli ozimy. Nawożenie ma na celu wzbogacić glebę w składniki mineralne oraz odżywić roślinę uprawną. Odżywianie należy przeprowadzić w momencie pojawienia się na rzepaku pierwszych sześciu liści, a kolejne w momencie wzrostu (wydłużania się) łodygi.
Więcej na temat nawożenia i uprawy rzepaku jarego znajdziesz na stronie https://agronews.com.pl/artykul/uprawa-i-ochrona-rzepaku-jarego/ 

Rzepak i jego zastosowanie

Rzepak wykorzystywany jest do pozyskiwania oleju jadalnego, produkcji margaryn i innych tłuszczy jadalnych. Służy także do wyrobu pokostu (impregnatu do drewna, tynków jako środek wodoszczelny) i biodiesela (paliwo do pojazdów z silnikami wysokoprężnymi).
Rzepak uprawiany w Polsce ma również zastosowanie jako roślina pastewna, zatem stanowi doskonałe pożywienie białkowe dla zwierząt gospodarskich. Wytwarza się z niego gotowe mieszanki paszowe.
Rosnący na polu rzepak w okresie kwitnienia obficie pachnie, wabiąc do siebie pszczoły. Miód rzepakowy znany jest powszechnie m.in. jako skuteczny środek wzmacniający serce i naczynia wieńcowe. Doskonale daje sobie radę z obrzękami oraz reguluje ciśnienie krwi.

Back To Top