Sprzątanie łazienki po remoncie – od czego zacząć?

łazienka

Sprzątanie po remoncie jest związane z godzinami spędzonymi na pozbywaniu się resztek farb, materiałów, trudnych zabrudzeń czy starego sprzętu. Do generalnego sprzątania można zaliczyć zdrapywanie fugi z kafelek, ścieranie farby z luster i okien, oraz pozbywanie się pyłu. Poziom zabrudzenia łazienki zależy od przebiegu wykonywanych prac. Jeśli zależy Ci na kompleksowym, oraz szybkim wykonaniu tej czynności, zaplanuj harmonogram wykonywanych prac.

Sprzątanie łazienki po remoncie – od czego zacząć?

Podstawową zasadą sprzątania powierzchni jest czyszczenie od górnych poziomów, do poziomów najniższych. W związku z tym sprzątanie zacznij od usuwania zabrudzeń na suficie, przechodząc w stronę ścian, na których wiszą lampy czy kinkiety. Na tym etapie powinieneś również umyć okna, wraz z ramami oraz parapet. Jeśli chcesz uniknąć błota, najpierw pozbądź się kurzu, dopiero po tej czynności myj elementy na mokro. Na samym końcu wychodząc z łazienki, umyj podłogę, najlepiej dwa razy. Pamiętaj, że po posprzątaniu pomieszczenia, kurz i pył mogą się jeszcze wielokrotnie pokazać. Ten typ zanieczyszczeń pochodzi z tynkowania, szpachlowania oraz malowania w związku z tym ciężko się przed nim uchronić nawet wtedy, kiedy powierzchnia była zabezpieczona. Sprzątanie zacznij od odkurzenia pyłu na sucho, a potem użyj mopa, specjalistycznych detergentów oraz chłonnych szmatek. Jeśli remont łazienki nie był generalny, a jedynie dotyczył powierzchownej zmiany koloru kafelek za pomocą farby, oraz wymiany szafek, czy sprzętu należy zwrócić uwagę na stan rur hydraulicznych. Należy je wyczyścić z brudu oraz zanieczyszczeń, które powodują brzydki zapach.

Detergenty potrzebne do posprzątania łazienki po remoncie

Jeśli nie korzystasz z profesjonalnych usług posprzątania po remoncie, warto mieć pod ręką worki na śmieci, pojemniki, oraz rękawice ochronne. Do czyszczenia elementów drewnianych, skorzystaj z detergentów przeznaczonych do ich pielęgnacji. Do posprzątania podłóg drewnianych użyj szczotek z miękkiego włosia, ponieważ inne mogą porysować i zadrapać powierzchnie. Na krawędziach podłogi zabezpiecz ścianę, aby nie doszło do jej uszkodzenia podczas szorowania powierzchni dolnej. Do usunięcia gruzu i pyłu potrzebujesz odkurzacza przemysłowego, wraz z końcówkami do niego oczyścimy najbardziej niewygodne i wymagające miejsca. Do mycia ścian i sufitu użyj mopa płaskiego, a do większych zabrudzeń użyj mopa z wyciskarką. Uważaj przy czyszczeniu delikatnej powierzchni, użyj do ich pielęgnacji delikatnych ścierek z włókien mikroaktywnych o elektrostatycznych właściwościach. Do mycia szyb najlepiej się sprawdzi papierowy ręcznik oraz płyn do mycia okien w sprayu. Do zadań specjalnych przyda się ocet, soda, kwasek cytrynowy. Gdyby się okazało, że farba została wylana na meble, nie usuwaj jej na własną rękę, tylko użyj specjalnego rozpuszczalnika. Polecanym produktem do dezynfekcji i czyszczenia urządzeń ceramicznych jest https://ccf1.pl/produkt/ccf1-wc-krysztal/.

Blask armatury

Baterie łazienkowe to jedne z najbardziej wymagających miejsc  pod względem czyszczenia. Kieruj się rozsądkiem, wyszukując odpowiednie płyny do ich czyszczenia, żeby nie uszkodzić powierzchni baterii. Do wyczyszczenia modeli chromowanych użyj środków o lekko zasadowym odczynie np. płynu do naczyń z wodą w proporcji łyżka stołowa detergentu na litr wody. Armatura mosiężna wymaga zupełnie innej praktyki. Tutaj sprawdzi się użycie wody z octem.

A może firma sprzątająca?

Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie żmudnej, czasochłonnej, oraz wymagającej pracy, zadzwoń po ekipę sprzątająca. Posiada ona właściwe detergenty, oraz sprzęt sprzątający. Serwis może zaoferować sprzątanie bezpyłowe za pomocą odpowiedniego odkurzacza, którym najpierw oczyści remontowaną powierzchnię czy pomieszczenie z kurzu. Zlecając sprzątanie łazienki po remoncie firmie sprzątającej, możemy uzyskać szybszy efekt wykonanych prac. Związane jest to z większą ilością osób sprzątających jednocześnie oraz z doświadczeniem pracowników. Wybór należy do Ciebie, jednak z wyżej rozpisanym planem działania spokojnie poradzić sobie z przebiegiem wykonywanych prac.

Back To Top