Malowanie natryskowe – najważniejsze informacje

Pojawianie się nowych technologii oraz nowoczesnych urządzeń znacznie ułatwia wykonywanie wszelkich prac budowlanych i remontowych. Jednym z zadań, które wymaga precyzji, skupienia i dokładności, jest malowanie ścian, elewacji czy elementów przemysłowych. Za ciekawą metodę, która pozwala skrócić czas pracy oraz zwiększyć jej efektywność, uznać można malowanie natryskowe. To sposób wymagający użycia specjalnego agregatu malarskiego oraz narzędzi, które pozwalają na szybkie i skuteczne rozprowadzenie farby po danym elemencie. Tradycyjne malowanie z wykorzystaniem wałka i farby jest bardzo czasochłonne, a do tego nieekonomiczne, ze względu na silne wchłanianie płynu przez powierzchnię wałka. Warto dowiedzieć się, czym jest malowanie natryskowe?

 

Malowanie natryskowe – co warto wiedzieć?

Malowanie natryskowe elewacji, ścian lub innych elementów jest nowoczesną metodą przenoszenia farby. Technika polega na natryskiwaniu pigmentem lub inną substancją pod wysokim ciśnieniem na daną powierzchnię. Cały proces jest możliwy, dzięki wykorzystaniu specjalnego agregatu, do którego podłączone są narzędzia malarskie. Farba lub emulsja z wykorzystaniem sprężonego powietrza rozpylana jest z dużą prędkością i przyjmuje postać aerozolu, czyli małych cząsteczek. Metoda wymaga doświadczenia i precyzji, dlatego cena malowania natryskowego oscyluje w granicach 4 – 6 zł/m2. Warto wiedzieć, iż często jest zależna od rodzaju malowanej nawierzchni, na przykład struktury elewacji.

Malowanie natryskowe pozwala na uzyskanie efektu idealnego wykończenia danej powierzchni, bez smug i zacieków, dzięki temu jest wykorzystywane do:

 • malowania natryskowego ścian,
 • malowania karoserii,
 • malowania natryskowego elewacji,
 • wykańczania karoserii,
 • malowania drewnianych elementów,
 • przenoszenia farby na elementy posiadające skomplikowane kształty,
 • malowania płotów i tarasów.

Aby uzyskać jak najlepszy efekt, kluczowe jest posiadanie odpowiednich umiejętności oraz sprzętu. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, jak oznakowanie-poziome.pl. To firma, która posiada lata praktyki w świadczeniu tego typu usług, co pozwala na profesjonalne podejście do pracy.

Malowanie natryskowe – jaki sprzęt jest konieczny do przeprowadzenia prac?

Malowanie natryskowe elewacji czy innych elementów wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, który pozwala na uzyskanie wysokiej jakości powłoki malarskiej. Do przeprowadzenia procesu niezbędny jest:

 1. Kompresor– pozwala na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, które jest niezbędne do równomiernego i szybkiego rozprowadzenia farby.
 2. Przewód ciśnieniowy– to element, który posiada zainstalowany regulator ciśnienia oraz specjalistyczny filtr. Jest łącznikiem między kompresorem a pistoletem malarskim.
 3. Pistolet malarski – to narzędzie, z którego wydostają się mikro cząsteczki farby. Obecnie można spotkać dwa rodzaje pistoletów: grawitacyjny oraz ssący. Pistolet grawitacyjny pozwala na szybkie przenoszenie substancji malującej na duże powierzchnie, dlatego wykorzystuje się go do malowania natryskowego elewacji.

Odpowiedni sprzęt pozwala na precyzyjne i dokładne wykańczanie powierzchni. Często jego jakość decyduje o efektowności i skuteczności wykonywanych prac.

Zalety malowania natryskowego

Malowanie natryskowe staje się coraz bardziej popularne, dlatego też inwestorzy chętnie wykorzystują tę metodę do wykańczania różnego rodzaju powierzchni. Dzieje się tak głównie dlatego, że malowanie natryskowe posiada wiele zalet, które zachęcają do skorzystania z usług firm, specjalizujących się w tego typu pracach. Jakie są zalety malowania natryskowego ścian i innych nawierzchni?

 • Oszczędność czasu,
 • oszczędność farby lub produktu z pigmentem,
 • uzyskanie efektu dokładnego, jednolitego krycia, bez zacieków i smug,
 • uniwersalność techniki – można ją wykorzystać na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków,
 • łatwa praca z kompresorem i agregatem.

Wybranie malowania natryskowego do wykańczania danego elementu pozwala na szybkie przeprowadzenie prac. Efekt końcowy jest bardzo estetyczny i dokładny. Dodatkowo natryskiwanie farby to jedna z najszybszych i najoszczędniejszych technik przenoszenia barwnika na powierzchnię.

Back To Top