Rejestracja samochodu z Niemiec w Białymstoku – jak się przygotować?

samochód

Może nie każdy jest tego świadom, ale w Polsce każdego roku przybywa ok. miliona aut, jakie sprowadzane są z innych krajów. W szczególności pochodzą one z niemieckiego rynku. Czy można się dziwić? Wystarczy wejść na https://mkmobile.pl/auta-z-niemiec-bialystok, aby przekonać się, że samochody z Niemiec stanowić mogą nie lada pokusę – w szczególności, jeżeli porówna się je do pojazdów dostępnych na rynku polskim. Należy jednak wiedzieć o pewnych formalnościach, jakie trzeba dopełnić, jeżeli chodzi o sprowadzenie samochodu z innego kraju, w tym zza zachodniej granicy.

Auta z Niemiec, Białystok – rejestracja i inne formalności

Rejestracja samochodu z Niemiec w Białymstoku jest niezbędną kwestią i należy jej dopełnić w odpowiednim urzędzie. Wszystko zależne jest od miejscowości, gdzie mieszka dana osoba, ale konieczna będzie wizyta w wydziale komunikacji urzędu miasta, starostwie powiatowym lub dzielnicy (w szczególności, jeżeli chodzi o Warszawę). Należy się wtedy w odpowiedni sposób przygotować, aby być pewnym tego, że urzędnicy nie odmówią rejestracji pojazdu. W jaki sposób?

Otóż należy zgromadzić nie tylko wszystkie wymagane dokumenty, ale także załatwić pewne sprawy. Pierwszą z nich będzie przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży na język polski, a także dowodu rejestracyjnego. Z obowiązku tłumaczenia drugiego dokumentu zwolnione będą osoby, które posiadają dowód wydany w kraju członkowskim UE lub w Szwajcarii, Islandii, Norwegii albo Liechtensteinie. Warto również zadbać o przetłumaczenie karty pojazdu – o ile została ona wydana. Bywają bowiem takie przypadki, że jej nie ma.

Warto zaznaczyć, że jeżeli nie ma umowy kupna-sprzedaży (co również się zdarza, chociaż bardzo rzadko), należy zadbać o przetłumaczenie wszystkich faktur czy rachunków, jakie będą niezbitym dowodem na zakup samochodu.

Opłaty do uiszczenia

Sprowadzenie auta z Niemiec do Białegostoku wymaga uregulowania pewnych opłat. W szczególności, mowa tu o podatku akcyzowym. Nie ma stałej kwoty w przypadku tego podatek. Jej wysokość zależna jest od pewnych czynników. Na tej liście znajdują się:

  • wartość samochodu, jaka zapisana została na dokumencie sprzedaży,
  • pojemność skokowa (Art. 105 ustawy o podatku akcyzowym).

Przykładowo – można podać, że podatek akcyzowy będzie wynosić 18,6% wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³. Reszta dokładnie zapisana jest w wyżej wymienionej ustawie. Osoby zainteresowane wysokością podatku zawsze mogą skontaktować się z urzędem, który poinformuje o wysokości opłaty, jaka zostanie naliczona. Aczkolwiek zawsze trzeba mieć pod ręką niezbędne informacje odnośnie sprowadzonego pojazdu.

Wizyta w urzędzie

Skoro przyszedł już czas na to, aby udać się do urzędu komunikacji, należy sprawdzić, czy pod ręką ma się wszystkie potrzebne dokumenty. Otóż udając się do takiego miejsca, należy mieć przy sobie:

  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu, jeżeli została wydana,
  • potwierdzenie nabycia samochodu (umowę lub ewentualnie rachunki),
  • dokument potwierdzający uiszczenie opłaty akcyzowej lub zwolnienie z tej opłaty,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • dokument potwierdzający wykonanie badania technicznego w stacji diagnostycznej,
  • tłumaczenia uwierzytelnione dokumentów, sporządzone w języku obcym,
  • dowód osobisty oraz drugi dokument do wglądu (np. paszport).

Warto również zaznaczyć, że dla samochodów spoza Unii Europejskiej potrzebny jest dowód odprawy celnej przywozowej.

To spora ilość dokumentów, ale trzeba solidnie przygotować się do takiej wizyty, aby być pewnym tego, że wszystko uda się załatwić za jednym razem. W innym przypadku urzędnik może odesłać właściciela z kwitkiem. Co za tym idzie, nie będzie można legalnie poruszać się samochodem po Polsce.

Nie można również zapomnieć o tym, że każdy pojazd mechaniczny, w tym również pochodzący z Niemiec, powinien obowiązkowo posiadać wykupione ubezpieczenie OC. Czy trzeba nabyć resztę polis na samochód? Odpowiedź na to pytanie pozostaje już w gestii kierowcy. AC i reszta nie jest wymagana w urzędzie.

Back To Top