Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym jest coraz częściej wybierany przy aranżacji domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, z powodzeniem może być on uzupełnieniem głównego źródła ciepła bądź zastępować jego elementy lub ocieplać jedno lub wiele pomieszczeń. Rosnącą popularność zawdzięcza z pewnością względom ekonomicznym oraz komfortowi użytkowania.

Na czym polega działanie kominka z płaszczem wodnym?

Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym to bezpieczny sposób ogrzewania pomieszczenia, który współpracuje z instalacją ogrzewania centralnego.  Możliwe jest rozprowadzenie ciepła do wybranych pomieszczeń oraz podgrzewanie wody użytkowej. Tzw. płaszcz to nic innego niż odpowiednio przystosowana rura usytuowana nad paleniskiem. Temperatura wzrasta i ogrzewa wodę przepływającą przez wspomniany już płaszcz. Działanie takiego rodzaju kominka porównuje się do działania kotła. W nim kumuluje się ciepło, którym możesz gospodarować wedle własnej woli.

Kominek z płaszczem wodnym – zalety

Źródło ciepła

Kominki to tanie źródło ciepła, które z powodzeniem ogrzeje Twój dom. Te z płaszczem wodnym mają bardzo dobrą pojemność cieplną, a ponadto dają Ci możliwość ustawienia pożądanej temperatury w pomieszczeniach przy użyciu zaworów do termostatów. Jeżeli przewidujesz długie przerwy w pracy kominka, podczas których chcesz korzystać z wysokiej temperatury, warto zaopatrzyć się w model z odpowiednio dużą pojemnością cieplną. Ciepło oddawane jest do instalacji dzięki wodzie nagrzewanej w jego trakcie pracy. Wyposażenie go w większy zbiornik na wodę będzie skutkowało wydłużeniem czasu oddawania ciepła do instalacji. Zatem im większa pojemność, tym dłuższe przerwy w pracy kominka przy ciągłej emisji ciepła.

Estetyka

Bardzo często kominki z płaszczem wodnym wybierane są nie ze względu na właściwości grzewcze, a estetyczne. Stanowić one mogą niezwykłą ozdobę domu. Najczęściej wkomponowywane są w ścianę, tworząc z nią spójną całość. Dzięki minimalistycznej formie często wybierany jest do pomieszczeń w aranżacji industrialnej, ponieważ z powodzeniem wpisuje się w nowoczesny wystrój wnętrza. Różnorodne obudowy dają duże pole wyboru, zatem to od Ciebie zależy, czy stworzysz z niego uzupełnienie klasycznej, czy nowoczesnej stylistyki domu.

Bezpieczeństwo

Kominki z płaszczem wodnym to bezpieczne źródło ciepła. Posiadają one doskonałą szczelność dzięki solidnym spawom, które wykonywane są najczęściej w osłonie gazu szlachetnego. Nie bez znaczenia jest także fakt, że stalowe elementy do większości modeli wycinane są laserowo przy użyciu nowoczesnych maszyn. Ponadto wyposażenie kominka w żaroodporną szybę pozwala mu wytrzymać temperaturę sięgającą lub nawet przekraczającą 600°C.

Czy ogrzewanie podłogowe i kominek z płaszczem wodnym idą w parze?

Pomocne przy obsłudze zdecydowanie są sterowniki. To system, który może współpracować z różnymi typami ogrzewania głównego. Najczęściej wykorzystuje się już istniejący system ogrzewania centralnego, ponieważ wówczas rozwiązanie to nie wymaga dużego nakładu pracy przy instalacji wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Jeżeli natomiast chcesz połączyć ogrzewanie podłogowe z płaszczem wodnym – również jest to możliwe. Musisz jednak pamiętać, że niezbędny będzie wówczas kocioł. Ciepło zgromadzone dzięki wodzie ogrzanej w płaszczu możesz wykorzystać, rozprowadzając je po instalacji ogrzewania podłogowego.

Podsumowując, jest to rozwiązanie, które nie ustępuje tradycyjnemu palenisku – ani pod względem ekonomicznym, ani estetycznym. Jest to inwestycja, która pozwala zaoszczędzić na rachunkach w dłuższej perspektywie czasu. Jak wiadomo, drewno jest wciąż jednym z najłatwiej dostępnych paliw na rynku, zatem częściowe zastąpienie nim węgla lub prądu jest sposobem na niemałe oszczędności. Podobnie jak w tradycyjnych modelach, może spełniać funkcję estetyczną, stanowiąc stylowy element aranżacji. Szerokie możliwości dekoracyjne daje swoboda doboru obudowy, w którą wkomponowane zostanie palenisko.

Back To Top