Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom się sprawdzi?

Z roku na rok rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na właśnie taki sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Wynika to z wielu korzyści, jakie wiążą się z fotowoltaiką. Przede wszystkim to możliwość pozyskiwania niemal darmowego prądu. Aby jednak móc korzystać z wszystkich zalet instalacji fotowoltaicznej, pamiętać trzeba, że należy ją właściwie dobrać. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo wybrać rodzaj instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu.

 

Jaka moc fotowoltaiki dla domu będzie odpowiednia?

 

Jednym z kluczowych elementów przy doborze instalacji fotowoltaicznej jest oszacowanie zapotrzebowania na energię elektryczną. Odpowiednie szacunki wykonać należy zarówno w przypadku domu, w którym już się mieszka, jak i w przypadku domu, który dopiero ma zostać wybudowany. Bez przeprowadzenia właściwych obliczeń ryzykuje się, że instalacja fotowoltaiczna nie zostanie dobrana właściwie. Oznaczać to może, że będzie ona produkować zbyt małą ilość energii elektrycznej. Co ważne, instalacja fotowoltaiczna nie powinna także produkować więcej prądu, niż wynosi roczne zapotrzebowanie danego budynku. Zatem jaka moc fotowoltaiki do domu będzie najbardziej odpowiednia?

Odpowiadając ogólnie na to pytanie, powiedzieć można, że optymalną sytuacją jest, jeśli instalacja fotowoltaiczna wytwarza tyle energii elektrycznej, ile potrzeba do normalnego funkcjonowania budynku. Jeśli moc instalacji będzie zbyt duża, oznaczać będzie to konieczność oddawania nadwyżki wytworzonego prądu do sieci energetycznej. Pamiętać trzeba przy tym, że nadwyżkę prądu można wykorzystać na własny użytek tylko w przeciągu roku od jej wytworzenia.

 

Zapotrzebowanie na energię elektryczną dla domu

 

Jak wspomniano, fotowoltaika dla domu to optymalne rozwiązanie, jeśli wcześniej przeprowadzi się szacunki dotyczące rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku budynku, w którym mieszka się już kilka lat, wykonanie takich obliczeń jest dość proste. Można po prostu przeanalizować rachunki za energię elektryczną. Nieco trudniejsze będzie to w przypadku domu, który ma być dopiero wybudowany. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z firmą specjalizującą się w montażu instalacji fotowoltaicznych, na przykład MBM Solar z Poznania. Dzięki swojemu doświadczeniu eksperci i specjaliści bardzo dokładnie oszacują roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną danego domu. Udzielą odpowiedzi na pytanie, jaka moc fotowoltaiki do ogrzewania domu będzie potrzebna, i ile prądu będzie wymagało zasilenie urządzeń elektrycznych.

Jednym z czynników mających wpływ na wysokość zapotrzebowania na energię elektryczną jest oczywiście wielkość dobudynkumu. Drugi ważny czynnik to liczba domowników. W przypadku domu, w którym mieszkają dwie osoby, zapotrzebowanie na energię elektryczną może wynosić rocznie ok. 3500 kWh. Jeśli jednak w budynku zamieszkuje więcej osób, np. cztery, to zapotrzebowanie może wynosić już ok. 4500 kWh. Widać zatem, że przy szacowaniu zapotrzebowania na prąd rolę odgrywa wiele czynników. Pomoc specjalistycznej firmy może być tu nieoceniona.

 

Fotowoltaika na dom jednorodzinny a warunki atmosferyczne

 

Planując instalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego, nie można zapomnieć także o tym, aby pod uwagę wziąć panujące warunki atmosferyczne. W przypadku klimatu w Polsce przyjmuje się, że instalacja fotowoltaiczna posiadająca moc 1 kWp jest w stanie wyprodukować ok. 1000 kWh prądu w przeciągu roku. Jak te wyliczenia dopasować do konkretnego domu? Przyjąć można, że w przypadku domu jednorodzinnego, w którym mieszka czteroosobowa rodzina, dobrym wyborem będzie montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kWp. Taka instalacja w pełni pokryje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nie można jednak zapominać, że wraz z upływem lat jej wydajność będzie słabnąć. Oznacza to, że w przyszłości może pojawić się potrzeba montażu dodatkowych paneli fotowoltaicznych. W tym przypadku także warto skonsultować się ze specjalistyczną firmą. Pomoże ona w doborze mocy dodatkowych paneli.

Back To Top