Dezynfekcja biur – jak dbać o sterylność pomieszczeń biurowych?

biuro

W obecnych czasach niezwykle ważne jest dbanie o higienę, a także utrzymanie sterylności w przestrzeniach. Na co dzień przenosi się wiele bakterii oraz wirusów, które mogą zagrażać zdrowiu innych. W pomieszczeniach biurowych, gdzie cyrkulacja powietrza tworzy zamknięty obieg, proces ten jest nasilony ze względu na dużą liczbę współpracujących ze sobą pracowników i wizyty potencjalnych klientów. Dlatego należy zapewnić odpowiednie warunki i przeprowadzać określone czynności, aby zwalczać niebezpieczne czynniki.

Sterylne miejsce pracy

Utrzymanie czystości na stanowisku roboczym to pierwszy krok do zadbania o prawidłową sterylność i dezynfekcję pomieszczeń. Systematyczne czyszczenie biurek, stolików, blatów czy klamek przyniesie efekty, niedostrzegalne na pierwszy rzut oka, które przyczynią się do zadbania o zdrowie wszystkich osób, mających kontakt z tymi powierzchniami. Aby prawidłowo przeprowadzić ten zabieg, warto zaopatrzyć się w profesjonalne środki i preparaty dezynfekujące, przeznaczone do mebli. Dzięki temu będą one skupione na danym działaniu i nie wpłyną na strukturę materiału. Należy pamiętać, że najwięcej zarazków zbiera się na urządzeniach elektronicznych, dlatego je również powinno się często oczyszczać środkami, które nie wpłyną na ich stan techniczny. Do powierzchni ceramicznych, umywalek, płytek oraz okien można stosować profesjonalne myjki ciśnieniowe, które w wyniku działania wysokiej temperatury zabiją wszystkie bakterie. Różne końcówki, znajdujące się w zestawach takich myjek, umożliwią dostanie się w trudnodostępne miejsca i pozwolą na ich precyzyjne oczyszczenie. Żeby wspomóc te zabiegi, dobrym rozwiązaniem będzie wyznaczenie poszczególnych stanowisk dla konkretnych pracowników. Ta prosta metoda zmniejszy ilość drobnoustrojów znajdujących się na przedmiotach, w obrębie danego miejsca. Sposoby te są jedynie zabezpieczeniem przed przeniesionymi do biura bakteriami. Dlatego najbardziej efektownym zabiegiem, aby zdezynfekować pomieszczenia biurowe, jest zabicie wirusów jeszcze przed wejściem do pomieszczenia.

Dezynfekcja przed wejściem do biura

Coraz częściej w szpitalach, placówkach medycznych, muzeach czy instytucjach państwowych montowane są specjalne kurtyny do dezynfekcji. Urządzenia te zaczynają być coraz częściej cenione wśród pracodawców, posiadających duże powierzchnie biurowe. Budowa takich bramek jest niezwykle prosta i skuteczna. Fotokomórki znajdujące się w ramie, wykrywają zbliżającą się osobę i uruchamiają dyszę, która zrasza użytkownika środkiem dezynfekcyjnym. Płyn ten jest bezwonny i bezbarwny, dzięki czemu nie pozostawia żadnych śladów na ubraniu, a dodatkowo nie powoduje alergii. Cały proces przebiega bezdotykowo i nie zabiera cennego czasu. To wyjątkowe rozwiązanie, które może być zamontowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, dzięki wykorzystaniu wytrzymałych materiałów. Bramki te bezwzględnie zmniejszają ryzyko przenoszenia wirusów, a także ich rozwoju w pomieszczeniach.

Profilaktyka i uświadomienie pracowników

Aby zadbać i zwiększyć sterylność w pomieszczeniach biurowych warto przeprowadzić z pracownikami rozmowę, która przedstawi tematykę problemu. Podkreślenie wagi bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wszystkich stron wzmocni chęć działania i pomocy między grupami. Dezynfekcja własnych stanowisk, uprzątnięcie rzeczy czy właściwe zachowanie w przestrzeni wspólnej to podstawy działania przeciwko rozwojowi wirusów i bakterii. W obszarze ciągów komunikacyjnych i przy wejściach do pokoi warto dodatkowo zamontować stacje dezynfekujące, które bezdotykowo pozwolą na oczyszczenie rąk. Dzięki temu neutralizuje się pierwszy sposób przenoszenia drobnoustrojów i zapobiega ich kontaktowi z otoczeniem. Właściwa postawa firmy będzie przykładem do naśladowania przez pracowników. Dlatego wyposażenie i dezynfekcja biura, odpowiednimi środkami oraz urządzeniami jest niezwykle ważnym postanowieniem, które pozwoli na zachowanie czystości i zwiększenie bezpieczeństwa w danym obszarze.

Back To Top