Czym karmić psa? Jak powinna wyglądać dieta czworonoga?

karma

Pies, podobnie jak człowiek, powinien mieć zbilansowaną dietę. Tylko dzięki niej może cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Także choroby mogą powodować, że niektóre składniki powinny zniknąć z jadłospisu czworonoga. Jak karmić psa? Ile posiłków dziennie powinien spożywać? Jaka karma dla psa sprawdzi się najlepiej? W tym tekście możesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta dla psa. Przeczytasz też o tym, co można podawać, a czego trzeba unikać.

Czym karmić psa? Jak powinna wyglądać dieta czworonoga?

Obecnie wielu opiekunów na szczęście odchodzi od powszechnie przyjętej zasady, że pies dostaje do miski to, co pozostało po ludzkim posiłku. Niestety, niektórzy nadal praktykują taki sposób karmienia, nie zdając sobie sprawy lub nie przyjmując do wiadomości, że robią zwierzakowi krzywdę. Prawda jest taka, że pies nie jest człowiekiem, ma zupełnie inny żołądek, a co za tym idzie, potrzebuje innych składników odżywczych. Warto przyjrzeć się, chociażby kościom, które od dawna stanowiły podstawę diety dla psa. Niewątpliwie chętnie by się nimi zajadał, ale co zrobić w sytuacji, gdy kość pęknie w trakcie gryzienia i przebije przełyk? Zresztą nie tylko kości stanowią zagrożenie. Dla czworonoga równie niebezpieczne mogą być przyprawy, słodycze, czy wybrane owoce lub warzywa. Lista tego, czym karmić psa nie wolno jest naprawdę obszerna. Co więcej, zadając sobie pytanie dotyczące diety psa, należy uwzględnić to, że jest on mięsożercą. Tak więc ziemniaki, kasza czy makarony nie mają dla niego pożądanej wartości odżywczej. Wypełniają żołądek, niwelując głód, a nie wpływają pozytywnie na zdrowie czworonoga.

Czym karmić psa, czyli najcenniejsze składniki odżywcze

Dieta dla psa powinna być przede wszystkim bogata w białko, tłuszcze oraz węglowodany. Dlatego głównym składnikiem posiłków powinno być mięso. Jednak innym doskonałym źródłem węglowodanów, niezbędnych do wytwarzania energii, jest ryż. Z kolei warzywa dostarczają do psiego organizmu minerałów, witamin oraz błonnika. O tym, jak karmić psa, powinien zdecydować opiekun. Może przygotowywać specjalne posiłki bez dodatku przypraw. Jest to jednak rozwiązanie, które wymaga wiedzy na temat tego, w jakiej ilości należy podawać dane składniki. To samo dotyczy diety BARF, która polega na karmieniu zwierzaka głównie surowym mięsem. Właściciel, który nie jest zaznajomiony z tematyką racjonalnego żywienia czworonoga, powinien zdecydować się na gotową karmę dobrej jakości.

Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Ile razy karmić psa?

Najlepszą mokrą karmą dla psa będzie taka, która ma wysoką zawartość mięsa. W sklepach często można spotkać taką z dodatkiem właśnie warzyw i ryżu. Dzięki temu do organizmu zwierzęcia dostarczana jest odpowiednia ilość składników odżywczych. Pod warunkiem, że pies karmiony jest zgodnie z wytycznymi na opakowaniu. Z reguły ilość karmy, którą należy podać w ciągu dnia, odpowiada wadze pupila. Jednak to, ile razy karmiony będzie pies, zależne jest także od innych czynników, chociażby wieku, aktywności fizycznej, stanu zdrowia oraz rasy. Najlepiej jest podawać 3 posiłki dziennie o zbliżonej wielkości. Dietę dla psa można urozmaicić przysmakami naturalnymi, które także powinny być bogate w mięso. Natomiast w przypadku, gdy pupil cierpi na jakąś chorobę, to koniecznie trzeba ustalić jadłospis i liczbę posiłków ze specjalistą. Tylko on może stwierdzić, co dla zdrowia psa będzie najlepsze.

Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku szczeniąt. Ze względu na to, że rosną, potrzebują posiłków, które są bardziej kaloryczne i mają więcej składników odżywczych. Dlatego też najlepszą mokrą karmą dla psa będzie taka przeznaczona dla juniorów. Posiłki szczeniakom podaje się częściej. Na dietę dla psa starszego mogą przejść po osiągnięciu dorosłości. Ten czas następuje zależnie od rasy. Może to być 10, a nawet 24 miesiąc życia. Właściciel, biorąc pod opiekę psa, powinien dokładnie sprawdzić, jakie ma wymagania żywieniowe. W ten sposób uniknie późniejszych problemów ze zdrowiem pupila. W razie jakichkolwiek wątpliwości może poprosić o poradę weterynarza bądź psiego diabetyka.

Back To Top