Co nas śmieszy?

Trudno wyobrazić sobie życie bez dowcipu. Poczucie humoru jest narzędziem osiągania pełni szczęścia. Śmiech oswaja z każdą sytuacją i problemem, pozytywnie wpływa na nastawienie do świata. Osoby z poczuciem humoru uchodzą za bardziej atrakcyjne, a skłonność do żartów jest oznaką bystrości. Doświadczenie życiowe podpowiada, że nie wszystkich bawią podobne rzeczy. Nie byłoby też prawdą stwierdzenie, iż każdy człowiek poczucie humoru posiada.

Rodzaje poczucia humoru

Kanadyjski psycholog Rod A. Martin przeanalizował podstawowe typy poczucia humoru, a następnie wyprowadził z nich cztery rodzaje potrzeb, które zaspokajamy poprzez dowcipkowanie. To, co nas śmieszy, wynika w dużej mierze z naszego charakteru, światopoglądu, nastawienia do siebie i innych, czy też tolerancji. Ważne jest też otoczenie kulturowe, w którym wzrastamy – często staje się to zauważalne, gdy obserwujemy reakcje osób w różnym wieku na dany typ humoru.

Rodzaje poczucia humoru to jedno, a sposób i cel, w jakim go używamy – to zupełnie coś innego. Kontekst i intencja żartującego są równie istotne, co jego dobór słów i zachowań. Do czterech wyróżnionych typów zalicza się:

humor afiliacyjny

klasyfikowany jako pozytywny, ponieważ służy budowaniu dobrych relacji z innym człowiekiem lub grupą osób. Pogodne usposobienie skraca dystans do samego siebie i innych, stwarza swobodną atmosferę i rozładowuje napięcia.

humor wzmacniający ego

ten typ wszelkie przeciwności losu, wpadki i niepowodzenia niweluje poprzez ogromny dystans do siebie i swoich czynów. Ten rodzaj humoru reprezentują ludzie, którzy nie są nadęci, nie popadają w skrajne emocje, co przekłada się na to, iż są postrzegane pozytywnie

humor agresywny

jego stosowanie to balansowanie na krawędzi wrażliwości innych, ponieważ obiektem dowcipu są wady i postawy ludzi. W zależności od intencji humor ten może mieć charakter pożyteczny (poprzez celne i błyskotliwe piętnowanie zjawisk negatywnych i przywar), ale także niszczący (jeśli jego głównym lub jedynym celem jest wyszydzanie)

humor samoponiżający

mieszanka trzech powyższych typów, w której nacisk kładziony jest na deprecjonowanie samego siebie. Żarty z własnych zachowań, dokonań i wad są jego najważniejszym elementem. W skrajnych przypadkach wpływa na realne obniżenie samooceny, ale stosowany z umiarem nie jest męczący ani dołujący, a nawet buduje pozytywne relacje z innymi

Co nas rozśmiesza i dlaczego?

Granice między powyższymi typami są nieostre, a niektóre z nich mają sporo elementów wspólnych. Najważniejsze jest to, aby w ogóle poczucie humoru posiadać i z niego korzystać. Zamiłowanie do tzw. czarnego humoru można przyporządkować do każdego z powyższych rodzajów. Tysiące memów, które codziennie możemy przeglądać np. w serwisie www.redmik.pl, różnią się w zakresie gry słów, obiektu żartów, kontekstu i intencji twórcy. Zapewne każdy z nas niejednokrotnie zastanawiał się, dlaczego akurat to, co właśnie zobaczył, go rozbawiło.

Dowcip jest rodzajem sztuki. Nie bójmy się tego określenia. Balansowanie na granicy wrażliwości innych, tematów zakazanych, używanie wulgaryzmów, błyskotliwych metafor i kontekstów – stosowane bez przesadnego umiaru, ale też w akceptowalnych ramach są istotą żartów. Stara mądrość podpowiada, iż o żart nie wolno się w żadnym wypadku obrażać. Pamiętać należy również o tym, że piętnowanie i wyszydzanie samo w sobie mija się z celem. Humor jest na służbie radości, a nie przykrości. Śmiech musi być naturalny – wymuszony jest mordercą dowcipu. Alfred Hitchcock zawsze powtarzał, że nie ma na świecie nic bardziej zabawnego od człowieka, który się poślizgnął. A co rozśmiesza Ciebie?

Back To Top