Alergia na roztocza kurzu domowego – jakie są objawy?

Alergie są obecnie jedną z najczęściej pojawiających się chorób w społeczeństwie. Alergenami, które wywołują nieprzyjemne objawy oraz są przyczyną obniżenia jakości życia, mogą być składniki żywieniowe, substancje chemiczne, składniki kosmetyczne oraz roztocza. Alergia na roztocza kurzu domowego jest powszechnym zjawiskiem, które może dotykać osób starszych, dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy alergii na kurz.

Co to jest alergia na roztocza?

Alergia na roztocza jest zjawiskiem, w którym dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na roztocza kurzu domowego. Mimo że alergen nie jest groźny dla osób zdrowych, u części społeczeństwa nadwrażliwych na jego obecność prowadzi do wywołania różnych objawów chorobowych. 

Uczulenie na kurz jest spowodowane przewlekłym kontaktem błon śluzowych oraz skóry człowieka z roztoczem. Roztocza należą do podklasy pajęczaków i genetycznie są spokrewnione z kleszczami. Posiadają aż osiem nóg, które ułatwiają im sprawne przemieszczanie się po pomieszczeniu. Ich osobniki są obecne w różnych zakątkach mieszkania, na przykład na dywanach, tekstyliach, kocach, a także w materacach czy poduszkach. Ich samice podczas swojego krótkiego życia składają około 20 – 30 jajek, przez co alergen bardzo szybko rozmnaża się, zwłaszcza w ciepłym środowisku.

Alergia na roztocza – objawy

Jak objawia się uczulenie na kurz? Mimo że roztocza są całkowicie niegroźne dla zdrowych osób, u osób borykających się z alergią wywołują szereg nieprzyjemnych objawów, do których należą:

  • przewlekła, poranna chrypka,
  • kaszel pojawiający się po przebudzeniu,
  • duszności oraz trudność z oddychanie, zwłaszcza bezpośrednio po kontakcie z kurzem,
  • katar sienny i częste kichanie, które pojawia się podczas sprzątania, odkurzania czy zamiatania,
  • ogólne pogorszenie samopoczucia, obniżenie nastroju oraz ból głowy po dłuższym przebywaniu w zamkniętym pomieszczeniu,
  • nasilające się łzawienie z oczu podczas kontaktu z alergenem,
  • wystąpienie zmian na powierzchni skóry, takich jak: pokrzywki, zaczerwienienia naskórka, łuszczenia się skóry.

Objawy alergii na roztocza najtrudniej rozpoznać u małych dzieci. W przypadku podejrzenia wystąpienia dolegliwości warto zwrócić uwagę na pojawienie się niebezpiecznych symptomów zwłaszcza po zabawie na dywanie, kocu czy podczas dotykania pluszowych zabawek.

Alergia na roztocza kurzu domowego – diagnoza i leczenie

Diagnoza alergii na roztocza kurzu domowego przebiega dwuetapowo. Pierwszym etapem jest udanie się do lekarza – specjalisty, który przeprowadza wnikliwy wywiad lekarski, którego celem będzie określenie źródła uczulenia. Kolejno osobie, u której podejrzewa się alergię na roztocza, wykonuje się testy skórne, które potwierdzają uczulenie na alergen.

Podczas rozpoczęcia leczenia osoba chora musi szczególnie dbać o swoje otoczenie. Konieczne jest usunięcie wszelkich źródeł alergenu, które mogłyby prowokować pojawienie się objawów. Dodatkowo, po konsultacji z lekarzem wprowadza się leki antyhistaminowe, których celem jest złagodzenie utrudniających życie symptomów choroby.

Back To Top